avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... drept de utilizare boxa la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

drept de utilizare boxa la bloc

buna ziua. urmeaza sa cumpar o garsoniera la parter, fara balcon. blocul dispune de boxe la subsol, dar proprietarul nu are boxa in folosinta. vreau sa stiu daca, legal, pot avea drept de folosinta asupra unei boxe/parte dintr-o boxa, deoarece am mare nevoie de spatiu suplimentar de depozitare. cum obtin acest drept? multumesc
Simplul fapt ca v-ati cumparat o locuinta la parter, contract in care nu se prevede proprietate pe vreo boxa sau spatiu suplimentar nu va garanteaza nimic in plus decat ce ati cumparat.

Ca sa va folositi de anumite spatii amenajate sau posibil de amenajat din proprietatea comuna trebuie sa stati de vorba cu presedintele asociatiei, sa vedeti ce cutume sunt in acea asociatie, ce-ar trebui sa faceti sa obtineti spre folosinta vreun asemenea spatiu si daca el exista.
Deci local si de vorba cu conducerea asociatiei.
cutume???
eu consider ca nimeni nu are dreptul de a ocupa un spatiu, mai mult decat altcineva
eu nu vreau sa ma rog de administratie. este imposibil sa nu existe o lege care reglementeaza dreptul de a folosi spatiul comun. asa cum ala cu 3 camere si balcon are boxa, asa vreau si eu.
@xcpaula
Pentru informare cititi Legea 230/2007 si in special articolele 41-43.
Referitor la balcon, dumneavoastra constient a-ti cumparat apartamentul la parter si fara balcon, nu este vinovat cel cu 3 camere ca are balcon (pentru suprafata caruia plateste la randul lui impozite si care a intrat in calcul si la pretul de vanzare).
Mai este un factor pe care trebuie sa-l luati in calcul, si anume cota parte indiviza, care este mai mare a celui cu 3 camere. In cazul in care s-ar hotara de comun acord sa se foloseasca la comun spatiul de la subsol, cel cu 3 camere va avea o suprafata mai mare spre utilizare (si impozitul anual al acestuia aferent spatiilor comune tot e mai mare :) )
Sfatul meu este sa incercati mai intai sa rezolvati totul amiabil.
articolele nu au legatura cu ce intreb eu, voi citi legea in intregime.
bun! daca au am dreptul al 1mp, atunci il vreau. asta e ideea.
amiabil? chiar crezi ca va ceda cineva partea lui de boxa de bunavoie?
@xcpaula
Vreti sa va certati cu noi sau sa va rezolvati problema?
Iata ce mai zice legea:
Art. 39. - Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune.

Tertul este si un proprietar din asociatie care, in baza unui contract de inchiriere, are un drept in plus fata de restul proprietarilor.
Asadar vedeti daca in asociatia dv. exista asemenea contracte in inchiriere, pentru ca in baza lor un proprietar poate folosi proprietatea comuna a tuturor proprietarilor, platind o chirie sau o contributie in plus la cotele de intretinere.

V-am spus de cutume deoarece proprietatea comuna se decide a fi folosita in mod particular de fiecare asociatie asa cum crede de cuviinta, fara a incalca nicio lege.

Asadar, dv. aveti dreptul de folosinta in comun a spatiilor comune alaturi de ceilalti proprietari si acesta este singurul drept normal pe care vi-l confera contractul de v/c al apartamentului.
Daca vreti un drept de folosinta in plus, cum ar fi accesul la o boxa, trebuie sa vedeti daca asociatia mai are la dispozitie spatii comune si daca vrea sa le inchirieze. Nu este obligata sa vrea.
In unele asociatii nu se permite inchirierea niciunui spatiu, in altele se inchiriaza ce se poate inchiria, iar intr-altele nu se inchiriaza, dar sunt luate cu japca de catre propriatarii care au fost mai cu tupeu.
Sfatul meu este sa vedeti ce si cum acolo, la dv. in asociatie. Poate s-o gasi un locsor si pentru dv. sa va amenajati o boxa.
Deci acestea sunt cutume, asa cum ati vazut bine scris.

Alte discuții în legătură

Proprietate boxa subsol bloc delia89 delia89 Buna ziua, Bunicii mei sunt proprietarii unui apartament la parter intr-un bloc din Bucuresti, construit in anii 80, ei sunt primii proprietari (fiind ... (vezi toată discuția)
Chirie pentru folosirea uscatoriei luciano39ok2007 luciano39ok2007 locuiesc intr-un apartament la bloc la ultimul etaj ,deasupra apartamentului meu este un uscator,de 20 de ani am folosit acest uscator ca magazie ,neavand un ... (vezi toată discuția)