avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 956 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chirie pentru folosirea uscatoriei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chirie pentru folosirea uscatoriei

locuiesc intr-un apartament la bloc la ultimul etaj ,deasupra apartamentului meu este un uscator,de 20 de ani am folosit acest uscator ca magazie ,neavand un alt spatiu ,boxa la subsolul blocului .Acum asociatia de proprietari vrea sa platesc o suma ca si chirie pe spatiul mai sus mentionat .
Intrebarea mea este .
1.Daca boxele de la subsolul blocului fac parte din cota indiviza.
2.Pe scara blocului exista acel spatiu linga lift ,unde era tomberonul de gunoi ,acel spatiu face parte din cota indiviza
3.Daca sunt obligat sa platesc chirie pentru uscator ,atunci si proprietari care ocupa boxe la subsolul blocului trebuie sa plateasca chirie pe suprrafetele pe care le ocupa
multumesc
lucian 6/11/2011
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 06:38, 22 Decembrie 2011
Trebuie lamurita situatia acelor spatii, denumite boxe. Pot fi si proprietate privata nu numai comuna.

Uscatorul e sigur proprietate comuna si atunci aveti 3 optiuni/ situatii:
1. platiti chirie si vi se da dreptul exclusiv de folosinta in baza contractului
2. nu platiti chirie dar poate fi folosit de toti proprietarii
3. nu platiti chirie da alt vecin poate sa plateasca si va avea exclusivitate.

In functie de situatia subsolului/ boxe, se pot aplica aceleasi criterii ca si asupra uscatorului.
daca platesc o anumita suma ,pot folosi acelspatiu ca si camera de locuit
Poate colegii mei mai versati in astfel de situatii sa va indrume.
Depinde de acordul pe care-l incheiati cu asociatia si de modificarile necesare pentru a schimba destinatia respectivului spatiu.
luciano, trebuie incheiat un contract de inchiriere pt spatiile comune intre AP si solicitant.
ca raspuns la intrebarile tale:
1.da
2.da
3.da, daca exista un contract de inchiriere
INTREBARE ,,,DACA TOTUSI ASOCIATIA DE LOCATARI SCOATE LA LICITATIE ACEST SPATIU CARE SUNT PROCEDURILE DE URMAT INTRUCAT CEI DIN CADRUL ASOCIATIE RESPECTIV PRESEDINTELE ,ADMINISTARATORUL,SI CENZORI NU VOR SA TINA CONT DE ART.42 DIN LEGEA 230DIN 2007.CE ESTE DE FACUT

Alte discuții în legătură

Proprietate comuna pe cote parti uscator pe fiecare etaj ionutz007 ionutz007 cum se imparte proprietatea asupra unui uscator et.4 daca fiecare etaj are uscatorul lui.uscatorul de la et.4 a fost dat pentru folosinta unei firme de ... (vezi toată discuția)
Dependintele blocului danmagda12 danmagda12 Cum pot afla destinatia unor dependinte de pe scara blocului?Boxele dintre etaje au fost folosite de catre cei de la parter timp de 27 de ani1961 -1989.Acum ... (vezi toată discuția)
Parti comune in bloc ContSters303335 ContSters303335 Buna ziua, Am si eu o intrebare in legatura cu partile comune ale unui bloc. -subsolul blocului daca nu este prevazut cu boxe dar o parte din ... (vezi toată discuția)