avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

daca ma reintorc la serviciu in data de 1 iun 2012 in conditiile in care copilul implineste 1 an in data de 25 iun 2012 iar optiunea aleasa pentru cresterea copilului este de 1 an, mai primesc stimultentul de insertie pana cand copilul implineste 2 ani, de pana la 25 iun 2013?
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 22:57, 27 Februarie 2012
andrioana a scris:

daca ma reintorc la serviciu in data de 1 iun 2012 in conditiile in care copilul implineste 1 an in data de 25 iun 2012 iar optiunea aleasa pentru cresterea copilului este de 1 an, mai primesc stimultentul de insertie pana cand copilul implineste 2 ani, de pana la 25 iun 2013?


Da conform prevederilor OUG 111/2010:

"Art. 7. - (1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
(2) Stimulentul de insertie prevazut la alin. (1) se acorda si persoanelor beneficiare de concediu pentru cresterea copilului cu handicap in varsta de pana la 3 ani, prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a), oricand, pe toata perioada.

1 ISR = 500 lei
Ultima modificare: Luni, 27 Februarie 2012
leuca_luminita, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent de insertie sara-alina sara-alina Buna seara.Fetita mea implineste 2ani pe 02.08.2015,am ales sa stau 2ani CCC, as vrea sa ma intorc la munca mai devreme,si as vrea sa stiu daca se mai acorda ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de insertie luizaioana_luizaioana luizaioana_luizaioana Buna ziua. Am nascut in decembrie 2011 si in iunie 2012 am reinceput activitatea, din acea luna primind si stimulentul de reinsertie. As vrea sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil ramolex ramolex buna ziua. o persoana este mama unei fetite care pe data de 12 iunie implineste 1 an. pana in acest moment tatal fetitei nu a beneficiat de concediu de ... (vezi toată discuția)