Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

daca ma reintorc la serviciu in data de 1 iun 2012 in conditiile in care copilul implineste 1 an in data de 25 iun 2012 iar optiunea aleasa pentru cresterea copilului este de 1 an, mai primesc stimultentul de insertie pana cand copilul implineste 2 ani, de pana la 25 iun 2013?
andrioana a scris:

daca ma reintorc la serviciu in data de 1 iun 2012 in conditiile in care copilul implineste 1 an in data de 25 iun 2012 iar optiunea aleasa pentru cresterea copilului este de 1 an, mai primesc stimultentul de insertie pana cand copilul implineste 2 ani, de pana la 25 iun 2013?

Da conform prevederilor OUG 111/2010:

"Art. 7. - (1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
(2) Stimulentul de insertie prevazut la alin. (1) se acorda si persoanelor beneficiare de concediu pentru cresterea copilului cu handicap in varsta de pana la 3 ani, prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a), oricand, pe toata perioada.

1 ISR = 500 lei
leuca_luminita, utilizator