Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIC

Buna ziua.
Fiul meu s-a nascut pe 10 august 2007 si am fost in CIC intre 22 oct. 2007 si 1 apr. 2008.
Am dreptul sa cer revenirea in CIC pana cand fiul meu implineste 2 ani?
Daca fac aceasta cerere cu 1 ian. 2009, voi beneficia de posibilitatea de a primi o indemnizatie egala cu 85% din media veniturilor mele din ultimile 12 luni dinainte de nastere ?
Multumesc
Da, puteti cere intrarea in CCC si intreruperea acestuia oricand si de cate ori doriti, pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului. Veti beneficia de prevederile noii legi.
buna,

si eu sunt in aceeasi situatie cu revenirea in CIC. Stiti cumva unde scrie in lege ca se poate? Ca nu vreau sa merg sa ma cert incercand sa depun dosarul si sa nu fiu sigura pe mine.
Multumesc
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 148 din 3 noiembrie 2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului
Art. 1(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior
datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse
impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu
modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea
copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3
ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau, opţional, în
cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.
(la data 07-Nov-2008 art. 1, alin. (1) modificat de art. I din Legea 257/2008 )

Acelasi subiect dezbatut pe site:
Subiect - pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului?
www.avocatnet.ro/content/for...

Sigur se poate. Cei de la Primarie stiu foarte bine legea. Este vorba de OUG 148/2005 aprobata, completata si modificata de Legea 7/2007. Chiar la art.1 din OUG spune ca in cele 12 luni inainte de nasterea copilului, in care mama a obtinut venituri impozabile, intra si perioada in care mama a fost in CCC.
multumesc pentru lamuriri :)