Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contestatie achizitie directa
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contestatie achizitie directa

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca ati intalnit situatia ca in cadrul unei incredintari directe la s-a facut comunicarea rezultatului ofertantilor unul dintre ei sa conteste ?
E reglementata undeva situatia de genul asta?
Se face o comisie interna ceva? si apoi te poate actiona in instanta???
claniros7 a scris:

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca ati intalnit situatia ca in cadrul unei incredintari directe la s-a facut comunicarea rezultatului ofertantilor unul dintre ei sa conteste ?
E reglementata undeva situatia de genul asta?
Se face o comisie interna ceva? si apoi te poate actiona in instanta???

Cum a fost achizitia? Prin SEAP?
Nu....nu a fost prin SEAP...S-AU CERUT OFERTE DE LA DIVERSI PRESTATORI ..
Daca a fost achizitie directa, nu trebuia sa comunicati nimic altcuiva decat celui cu care ati incheiat contractul.
Ceilalti nu au calitate de ofertanti, in sensul art. 3, lit.p din OUG 34.
De asemenea, art.255, privind depunerea contestatiilor la CNSC, face referire in tot cuprinsul la atribuirea contractelor in urma unor proceduri de atribuire.

Ca urmare, un tert nu poate contesta incheierea unui contract incheiat in urma unei achizitii directe, neputand dovedi ca este parte vatamata ca urmare a unei tranzactii directe intre alte doua entitati.
vlad nicolae, moderator
Sunt perfect de acord cu dvs....ce fac acum ????
Dar ce s-a intamplat ? A facut cineva contestatie la CNSC ? La dvs.?