Forum Discuţii juridice Achiziţii publice contestarea rezultatului achizitiei directe ?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

contestarea rezultatului achizitiei directe ?

Buna ziua,

Achizitia directa, nefiind o procedura expres reglementata de OUG 34/2006, unde poate fi contestata? Mai are CNSC-ul competenta? Se depune plangerea direct la instanta? Daca da, la care instanta?

Multumesc!
Incepeti in primul rand cu o contestatie/notificare la autoritate.

Din cate stiu, CNSC isi declina competenta de a solutiona astfel de litigii, desi consider ca prin coroborarea art. 255, alin.4) cu art. 266, alin.1) din OUG 34/2006, ar avea competente.

In cazul asta, decizia autoritatii poate fi atacata pe cale de contencios administrativ la Tribunalul de pe raza ei.

Personal, cred ca sansele sunt foarte mici, avand in vedere ca legislatia achizitiilor publice instituie obligatii ale autoritatii doar in ceea ce priveste documentul justificativ al efectuarii achizitiei si nimic in ceea ce priveste relatia cu un ofertant si selectarea/acceptarea ofertei acestuia.
vlad nicolae, moderator