Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca ...............
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca ...............

buna!

Sunt angajat la o firma de aproape un an,contractul de munca e pe o perioada nedeterminata iar salariul e minim pe economie. intrebarea mea este, se poate mari salariu pe lunile din urma? nu stiu daca am fost destul de explicit dar va rog sa ma intrebati in cazul unei nelamuriri.multumesc
Se poate mari salariul din urma , sub rezerva sanctionarii angajatorului ....
in ce consata aceasta sanctiune?amenda?
Modificarile intervenite la salariu trebuie inregistrate si transmise prin revisal intr-un termen de maxim 19 zile lucratoare de la data intervenirii modificarii - nedepunerea in termen a registrului este sanctionata cu amenda ... sau transmiterea de date eronate prin REVISAL este sanctionata cu amenda de catre ITM. (Baza legala este HG nr.500/2011).
o ultima intrbare daca imi permiteti...cat e amenda? va multumesc inca odata
1. nedepunerea in termen a modificarii : amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;

2. transmiterea de date eronate : amenda de la 3.500 lei la 5.000 lei.
(art.9 alin.1 si 2 din HG nr.500/2011)