Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

In urma cercetarii disciplinare prealabile, un salariat a fost sanctionat cu diminuarea cu 10 % a salariului de baza. Decizia de sanctionare, care stabileste diminuarea cu 10 % a salariului pentru lunile august, septembrie si octombrie, a fost emisa pe 05.09.2012, iar salariatul a semnat de luare la cunostinta pe 07.09.2012. Cu ce data se opereaza in Revisal reducerea salariului de baza, precum si cu ce data se opereaza revenirea la salariul de baza?

Reducerea trebuia operata in REVISAl in termen de 19 zile lucratoare de la data de 01.08.2012.

Revenirea la salariu se va efectua cu data de 01.11.2012.
Conform art. 252, alin 1) din Codul Muncii, angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie scrisa , in termen de 30 de zile calendaristice de la data savarsirii abaterii disciplinare. Aceasta abatere a avut loc in data de 14.08.2012, decizia s-a emis in data de 05.09.2012, nu au trecut 30 zile calendaristice. Conform HG 500/201, Art. 4 alin 2), orice modificare a elementelor prevazute la art.3 alin 2)lit a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare. In consecinta, nu rezulta ca revisalul poate fi transmis in termen de 19 zile lucratoare de la data emiterii deciziei?
Sau 19 zile lucratoare de la data savarsirii faptei? Fapta a fost savarsita in data de 14.08.2012.
Nu am scris ca REVISAL-ul se transmite in termen de 19 zile lucratoare de la data emiterii deciziei .. termenul incepe sa curga de la data intervenirii modificarii .. in speta, este vorba despre data de 01.08.2012 data de cand isi produce efectele decizia de sanctionare ...fapt ce reiese din coroborarea prevederilor art.4 din HG nr.500/2011 cu cele ale art.17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata.
Sa inteleg ca Revisalul trebuia transmis pana pe data de 27.08.2012. Ce se poate face in cazul in care nu a fost transmis pana la acea data, salariatului retinandu-i-se 10% din salariul de baza pe luna august?