Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transmitere decizie incetare de drept a cim in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transmitere decizie incetare de drept a cim in revisal

Buna ziua,

Un salariat a depus o cerere de incetare a raporturilor contractuale precizand ca indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta.
In cat timp trebuie sa emita angajatorul decizia si la ce data se transmite in Revisal incetarea CIM?

multumesc
Codul muncii
ART. 56
(1) Contractul individual de muncã existent înceteazã de drept:
c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstã standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicãrii deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limitã de vârstã cu reducerea vârstei standard de pensionare;.....
(2) Pentru situaţiile prevãzute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncã se face în termen de 5 zile lucrãtoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, şi se comunicã persoanelor aflate în situaţiile respective în termen de 5 zile lucrãtoare.

In Revisal se transmite la data incetarii CIM.
Stiti cumva care este amenda in cazul in care nu s-a respectat acest termen?
Netransmiterea in termen este sanctionata cu amenda intre 5000 lei si 8000 lei.

HG nr.500/2011
Art. 9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
.......
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
......
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
......
b) cele prevazute la lit. b)-c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;
Cornel Vasile, Consilier juridic
HG 500/2011

ART.4
d) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. i) se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca;

ART.9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
b) cele prevazute la lit. b)—c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;

Gasiti aici textul integral al HG
www.avocatnet.ro/content/art...
HG nr.500/2011 a fost modificata ... HG nr.500/2011 actualizata se gaseste aici
[ link extern ]