Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Corectie Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Corectie Revisal

Buna ziua,

In cazul in care descoperi o eroare in Revisal, si faci corectia mai poti fi amendat in cazul unui control ITM?
Da, exista aceasta posibilitatea in cnditiile in care transmiterea REVISAL-ului dupa ce s-a efectuat corectia nu este efectuata in termen.

Art.4 din HG nr.500/2011 prevede :
(3) Orice corectie a erorilor survenite in completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunostinta de acestea.
....

Art.9 din HG nr.500/2011 dispune:

(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
....
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
....
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
....
b) cele prevazute la lit. b)-c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;
.....
(3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....