Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Corectie art. incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Corectie art. incetare CIM

Buna ziua,

o lamurire va rog: daca un CIM a fost incetat in baza uni articol gresit si anume, in loc de art. 81 alin. (1) a fost trecut art. 55 lit. b. (au trecut aprox 2 luni de la operarea incetarii), se poate corecta cu articolul corespunzator? Daca da, se sanctioneaza aceasta corectie in caz de control? Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Se poate face corectie la articolul cu care a fost incetat c.i.m.

HG 500/2011
art.4
....
(3)Orice corecţie a erorilor survenite în completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunoştinţă de acestea.

art.9
(1)Constituie contravenţii următoarele fapte săvârşite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
.....
c)necompletarea elementelor contractului individual de muncă conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului în termenele prevăzute la art. 4;
....

(2)Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează după cum urmează:
....
b)cele prevăzute la lit. b)–c), cu amendă de la 5.000 lei la 8.000 lei;
....
(3)Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către inspectorii de muncă.
....
Multumesc pentru raspuns!

pentru aceasta corectie se aplica lit. e din legea HG 500/2011?

Art. 9 Constituie contravenţii următoarele fapte săvârşite de angajatori, persoane fizice sau juridice:

e) completarea registrului cu date eronate sau incomplete;

(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
c) cea prevazuta la lit. d)—f) si i) cu amenda de la 3.500 lei la 5.000 lei;