Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... sediu permanent
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

sediu permanent

intrebarea mea este
sediul permanent se poate inregistra retroactiv si se poate plati impozitele ulterior pentru perioada respectiva?
Din punctul meu de vedere nu. Normele de aplicare ale art. 8 Cod fiscal prevad la punctul 11 ca un sediu permanent exista imediat ce societatea incepe sa isi desfasoare activitatea printr-un loc fix de activitate.
Asa cum prevede art. 8 Cod fiscal sediul permanent este un loc prin care se desfasoara integral sau partial activitatea unui nerezident, fie direct, fie printr-un agent dependent. Pentru a activa pe teritoriul Romaniei nerezidentul trebuie sa isi stabileasca acest sediu permanent, este locul de unde conduce, este o sucursala a sa.

multumesc