avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Schimbari de legi privind contractele abuzive ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Schimbari de legi privind contractele abuzive incheiate de companii gen RDS cu clientii lor

Buna ziua.Tocmai astazi am avut ultima infatisare la tribunal in recursul care l-am facut la hotararea de a plati rds-ului facturi pe 3 ani de zile si penalitatile aferente.instanta cu siguranta va da o hotarare in favoarea rds-ului,hotarare care va fi irevocabila.
parerea mea este ca trebuie facut ceva in sensul acesta,eu voi fi obligata sa platesc pentreu acesti 3 ani in care nu am beneficiat de serviciile respective(perioada in care am beneficiat si beneficiez de un alt contract pe care il platesc la zi),plus ca rds-ul inca imi trimite facturi luna de luna,deci nici macar acum ca m-au dat pe mana justitiei ei tot nu reziliaza acel contract.acum eu ce va trebui sa fac,sa astept sa ma cheme in judecata pentru ce continua ei sa factureze,sau sa ii chem eu in instanta?pot merge la alte foruri,superioare,pentru a face recurs sau a maaplange de tratamentul abuziv?la uniunea europeana?as face-o dar am nevoie banuiesc de un avocat super capabil.
ceva trebuie facut,multi cetateni ai bietei noaste patrii sunt abuzati in felul acesta de rds si alte companii de tipul lor.greseala mea a fost ca am aruncat la gunoi contractul de reziliere incheiat acum 3 ani de zile si ei profita de lipsa lui(bineainteles ca si de la ei a" disparut" contractul de reziliere).
astept raspunsuri de orice fel,indrumari etc.sunt cu nervii la pamant...
va multumesc,
daniela cristache
Eu nu inteleg un lucru: daca nu mai aveti dovada rezilierii contractului si banuiesc ca ati vazut asta de la primul termen in prima instanta, de ce nu ati trimis o noua instiintare de reziliere a contractului? De ce nu faceti asta acum macar? Daca ei nu vor sa rezilieze contractul nu ii obliga nimic sa o faca, e doar un drept al lor, insa nu pot sa inteleg de ce stati pasiva... Ati avut avocat?
repetatele mele intentii de a depune o noua cerere de reziliere mi-au fost respinde de fiecare data pe motiv ca nu sunt cu plata la zi,exceptie fiind ultima incercare,cererea a fost primita de representantul omercial,in ianuarie 2008,numai ca nu a fost aprobata pe acelasi motiv,nici macar acum de cand ne judecam.
am avut avocat.au fost 2 procese fiind vorba de 2 chemari in fata instantei,una pt internet si cealalta pentru telefonul aferent,contract business de 100 $ fara tva lunar internetul si 7 euro lunar telefonul.
avocat am avut la primul proces in cazul telefonului si la recurs pentru internet.
si n-am stat pasiva niciodata,in acesti 3 ani de zile deseori am sunat la rds si am mers acolo pentru a rezolva cumva situatia,in timpul anului 2005 mi se spunea ca rezilierea e facuta,mai apoi prin 2007 am primit facturi acasa,.am sunat si am merd din nou la ei si mi s-a spus ca trebuie sa platesc,iar reziliere nu se poate face pt ca nu sunt cu plata la zi.
Bun, atunci sa-i dam numele corect: cand dvs vreti sa incetati contractul fara ca cealalta parte sa fie in culpa se cheama denuntare unilaterala. Ea nu este supusa vreunei aprobari! Se comunica si gata. Nici macar nu trebuie facuta personal, insa trebuie sa aveti dovada. Trimiteti prin posta (recomandat) sau si mai sigur, prin executor judecatoresc. Chiar daca in contract se precizeaza ca platiti daune in cazul incetarii inainte de termen, ANPC a fost foarte clara acum vreun an in a aprecia ca asemenea clauze sunt abuzive, iar instantele au luat in calcul aceasta pozitie. Prin urmare, nu va lasati intimidata.
acum astept sa primesc acasa hotararea irevocabila ca sunt obligata sa platesc toate acele facturi si penalittile ,pentru jumatatea anului 2005,anii 2006,2007 si ce este din 2008.
vreau sa stiu ce pot face de acum incolo,nu vreau totusi sa platesc pentru toti acesti ani pentru ca nu am folosit,plus ca rds tine contractul deschis si trimite in continuare facturi,care au sarit de la aprox. 1.600 lei la 11.200 lei si continua.
din hotararea instantei eu voi avea de plata aprox. 3.500 lei,internet,telefon si penalitati.
as vrea sa angajez un avocat sa ma ajute,dar daca am sanse de reusita.cel care l-am avut pana acum nu mi-a pomenit niciodata de ceea ce tocmai ati spus cu ANPC.m-ati putea ajuta dumneavostra?va multumesc
avocata mea mi-a spus ca nu mai am ce face,nu mai pot merge nicaieri cu problema,dar eu ma simt inselata.am aflat ceva despre CEDO,oare pot face plangere acolo,care sunt pasii care trebuie sa-i urmez?sau ce pot face face de fapt?

Alte discuții în legătură

Buna ziua,este legal ca rds&rcs să trimită somații de plata ... Nic54 Nic54 Buna ziua,este legal ca RDS&RCS să trimită somații de plata după 6 ani, deși eu am renunțat la serviciile lor din motive de proasta funcționare a ... (vezi toată discuția)
Problema rcs rds ContSters190570 ContSters190570 Buna ziua! Pe scurt va voi relata problemele ce le-am intampinat cu cererile mele de reziliere contracte incheiate intre subsemnatul si operatorul RCS ... (vezi toată discuția)
Problema contract rds mihbar mihbar Buna ziua Sunt intr-o situatie total neplacuta cu cei de la RCS-RDS Romania. In urma cu 6 ani am facut un contract ei pentru un serviciu CableLink. In ... (vezi toată discuția)