avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz cerere incetare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz cerere incetare activitate

Buna ziua!
In cazul in care un salariat face cerere de incetare a activitatii (din motive personale), dar angajatorul nu i-o accepta, ce se intampla?
Cel mai recent răspuns: cristina29 , utilizator 12:59, 29 Martie 2012
Are l-a indemana demisia.
Ce fel de cerere de incetare s-a depus ? ... cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. sau demisie - art.81 C.mun.
Doar cerere simpla, cu art. 55 lit.b.
Salariatul nu vrea demisie, vrea sa plece fara sa mai stea in preaviz...
Daca angajatorul nu e de acord, ce se intampla mai departe?
In acest caz, nu are ce sa faca decat sa-si depuna demisia ... angajatorul nu poate fi obligat sa-si dea acordul la incetarea c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun.

Multumesc!
Dar daca isi face cerere de demisie, dar nu sta in preaviz, ce se poate intampla?

Alte discuții în legătură

3 absente nemotivate - desfacere c.i.m. andrei_coma andrei_coma Un amic a lipsit de la locul de munca deoarece a intervenit ceva urgent si a trebuit sa plece lipsind nemotivat 3 zile. Nu a anuntat pe nimeni pt ca era nou ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz avram1977 avram1977 Buna seara, Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns Pe e data de 29.01.2017 mi-am depus demisia conf.art.55 lit b ,nu mi-a fost semnata si aprobata pe ... (vezi toată discuția)
Preaviz luciacita luciacita Buna ziua, Ce se intampla daca nu pot sta in preaviz, iar actualul angajator nu este de acord sa plec fara preaviz. As putea sta doar 10 -12 zile nu 20 cat ... (vezi toată discuția)