Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz cerere incetare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz cerere incetare activitate

Buna ziua!
In cazul in care un salariat face cerere de incetare a activitatii (din motive personale), dar angajatorul nu i-o accepta, ce se intampla?
Are l-a indemana demisia.
Ce fel de cerere de incetare s-a depus ? ... cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. sau demisie - art.81 C.mun.
Doar cerere simpla, cu art. 55 lit.b.
Salariatul nu vrea demisie, vrea sa plece fara sa mai stea in preaviz...
Daca angajatorul nu e de acord, ce se intampla mai departe?
In acest caz, nu are ce sa faca decat sa-si depuna demisia ... angajatorul nu poate fi obligat sa-si dea acordul la incetarea c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun.

Multumesc!
Dar daca isi face cerere de demisie, dar nu sta in preaviz, ce se poate intampla?