Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Act de donatie '' Acoperire '' pentru plati ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Act de donatie '' Acoperire '' pentru plati '' Dubioase '' ?

Poate un act de '' DONATIE ''' sa > '' Acopere '' plati dubioase intre
firme ?
Situatie ipotetica :
Dl. Ion detine Sc '' A'' Srl & Dl . Mircea detine Sc '' B '' Srl
Ion si Mircea sunt ........ '' prieteni ''
Mircea are de platit lui Ion > ''A'' Srl ........ modesta suma de 20,000 RON !
Mircea face un act si '' doneaza '' suma de 20,000 Ron unei
Fundatii >>> conduse '' din intamplare '' de Ion !!

Tine sau NU '' Combinatia '' ?

De ce sa nu tina?
FRUMOS ! Pai in cazul asta nu ma mai mira MEGA Evaziunea din Romania !
Daca putem ocoli contabilitatea firmei prin '' donatii '' super O.K
Pot sa '' Rog '' si eu niste .... '' parteneri '' sa imi '' Doneze '' : Un camion ... o betoniera ..... o macara ???
Asa ca intre '' Prieteni '' ?

In loc de plata prin banca ? Cu Factura ?

ContSters205490, utilizator
Ceea ce dvs.incercati sa sugerati nu este decat o presupunere,o ipoteza care nu este confirmata ca fiind o fapta ilicita.
andymaurul, utilizator
Pe scurt:
In cazul dat donatia nu stinge datoria... :D