avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Act de donatie '' Acoperire '' pentru plati ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Act de donatie '' Acoperire '' pentru plati '' Dubioase '' ?

Poate un act de '' DONATIE ''' sa > '' Acopere '' plati dubioase intre
firme ?
Situatie ipotetica :
Dl. Ion detine Sc '' A'' Srl & Dl . Mircea detine Sc '' B '' Srl
Ion si Mircea sunt ........ '' prieteni ''
Mircea are de platit lui Ion > ''A'' Srl ........ modesta suma de 20,000 RON !
Mircea face un act si '' doneaza '' suma de 20,000 Ron unei
Fundatii >>> conduse '' din intamplare '' de Ion !!

Tine sau NU '' Combinatia '' ?


Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 01:59, 1 Martie 2012
De ce sa nu tina?
FRUMOS ! Pai in cazul asta nu ma mai mira MEGA Evaziunea din Romania !
Daca putem ocoli contabilitatea firmei prin '' donatii '' super O.K
Pot sa '' Rog '' si eu niste .... '' parteneri '' sa imi '' Doneze '' : Un camion ... o betoniera ..... o macara ???
Asa ca intre '' Prieteni '' ?

In loc de plata prin banca ? Cu Factura ?

Ultima modificare: Miercuri, 29 Februarie 2012
ContSters205490, utilizator
Ceea ce dvs.incercati sa sugerati nu este decat o presupunere,o ipoteza care nu este confirmata ca fiind o fapta ilicita.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Februarie 2012
andymaurul, utilizator
Pe scurt:
In cazul dat donatia nu stinge datoria... :D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Santaj cu poze intime AlinaMuresan AlinaMuresan Buna ziua, din pacate sunt nevoita sa imi petrec timpul cu anumite probleme ce necesita consultanta unui avocat. Sa va spun povestea mea. In urma cu ceva timp ... (vezi toată discuția)
Tarife traduceri lucry lucry tocmai am obtinut autorizatia de traducator pt limbile engleza si franceza, insa nu stiu ce preturi se practica in acest domeniu ca si PFA???? Ma poate ajuta ... (vezi toată discuția)
Perle, nestemate, bijuterii ... francutii Adalbert Gabriel Gazdovici Adalbert Gabriel Gazdovici Overheard in ... (in locul punctelor de suspensie urmeaza numele unui oras sau al unui loc) apoi urmeaza o lista de enormitati comice debitate de oameni in ... (vezi toată discuția)