Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... probleme cu furnizorul de energie electrica
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

probleme cu furnizorul de energie electrica

buna seara,as dori sa stiu ce sa fac in cazul in care am 2 facturi foarte mari de la enel si nu am reusit sa rezolv nimic cu ei pt a nu plati acele facturi deoarece nu aveam cum sa consum atat fiind vorba de o factura de 1600roni si o factura de 4200roni.cum ii pot da in judecata si daca mai au dreptul de ami taia lumina cat timp ne judecam
Avand in vedere debitul acumulat si neachitat este justificata suspendarea provizorie a serviciului de furnizare energie electrica
Inainte de a demara o solutionare in justitie,analizati cu responsabilitate circumstantele in care a fst inregistrat consumul de energie electrica,eventual sesizati oficial ANPC
am sesizat anre .dar atat cat ne judecam are dreptul a mi se taia curentul?
Interventie moderator

andreeadenisa, Regulamentul forumului nu permite postarea acelorasi subiecte pe mai multe forumuri. Continuati va rog discutia in acest topic.

La intrebarea pusa de dvs. in alt topic:

cum dau in judecata enel si daca pot sa imi taie curentul cat timp ne judecam

ynnocenta v-a raspuns:

Detaliati speta si justificarea care va determina sa incercati solutionarea prin instanta
Daca va aflati inregistrat cu debite neachitate catre fuinizorul de energie electrica,acesta cu scopul de a nu majora debitul,detine posibilitatea sa suspende provizoriu furnizarea serviciului
.

Topicul probleme enel a fost sters. Multumesc pentru intelegere.
am debite neachitate pentru ca sunt niste sume foarte mari pe care nu vad de celeas plati pentru ca sunt niste kw pe care nu aveam cum sa ii consum.vreau sa ii dau in judecata pt aceste facturi nejustificat de mari si vreau sa stiu atat cat ne judecam pt aceste facturi au dreptul sa imi taie lumina din cauza lor?va multumesc

va rog raspundeti-mi pt ca sunt disperata
Ares-3, moderator