avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... probleme cu furnizorul de energie electrica
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

probleme cu furnizorul de energie electrica

buna seara,as dori sa stiu ce sa fac in cazul in care am 2 facturi foarte mari de la enel si nu am reusit sa rezolv nimic cu ei pt a nu plati acele facturi deoarece nu aveam cum sa consum atat fiind vorba de o factura de 1600roni si o factura de 4200roni.cum ii pot da in judecata si daca mai au dreptul de ami taia lumina cat timp ne judecam
Avand in vedere debitul acumulat si neachitat este justificata suspendarea provizorie a serviciului de furnizare energie electrica
Inainte de a demara o solutionare in justitie,analizati cu responsabilitate circumstantele in care a fst inregistrat consumul de energie electrica,eventual sesizati oficial ANPC
am sesizat anre .dar atat cat ne judecam are dreptul a mi se taia curentul?
Interventie moderator

andreeadenisa, Regulamentul forumului nu permite postarea acelorasi subiecte pe mai multe forumuri. Continuati va rog discutia in acest topic.

La intrebarea pusa de dvs. in alt topic:

cum dau in judecata enel si daca pot sa imi taie curentul cat timp ne judecam



ynnocenta v-a raspuns:

Detaliati speta si justificarea care va determina sa incercati solutionarea prin instanta
Daca va aflati inregistrat cu debite neachitate catre fuinizorul de energie electrica,acesta cu scopul de a nu majora debitul,detine posibilitatea sa suspende provizoriu furnizarea serviciului
.

Topicul probleme enel a fost sters. Multumesc pentru intelegere.
am debite neachitate pentru ca sunt niste sume foarte mari pe care nu vad de celeas plati pentru ca sunt niste kw pe care nu aveam cum sa ii consum.vreau sa ii dau in judecata pt aceste facturi nejustificat de mari si vreau sa stiu atat cat ne judecam pt aceste facturi au dreptul sa imi taie lumina din cauza lor?va multumesc

va rog raspundeti-mi pt ca sunt disperata
Ultima modificare: Joi, 1 Martie 2012
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bătaie de joc din partea enel miamariaa96 miamariaa96 Bună ziua! Acum un an am încheiat un contract pt furnizare energie electrică cu firma Enel. Contorul a fost schimbat chiar atunci și a plecat de la ... (vezi toată discuția)
Enel solicita plata a 10000 lei consum estimat. putem contesta estimarea ? Guest123123 Guest123123 Enel solicita plata a 10000 lei (consum estimat de 14700 kw pt doi ani), dupa ce i-am solicitat sa verifice contorul care nu isi modifica index-ul si au ... (vezi toată discuția)
E on - 12.000 kw scursi in pamant din cauza unei greseli de realizare a instalatiei electrice black_kat black_kat Buna ziua. Cum ar trebui sa procedez in cazul in care am o fact de 6200 lei la e on , in jur de 12 000 kw , pe care nu i am consumat ? A fost o ... (vezi toată discuția)