Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bonuri scoase in plus la casa de marcat, cum se poate ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bonuri scoase in plus la casa de marcat, cum se poate remedia?

Am scos bonuri pt avizele de insotire emise si pe firme, nu doar pe persoanele private.
Cum se poate remedia problema?
Se face un referat relativ la ceea ce s-a intimplat la care se ataseaza bonul (bonurile) in cauza.La monetar se ataseaza referatul si mare atentie pe monetar se trece suma efectiv incasata. Atrageti atentia contabilitatii despre ceea ce s-a intimplat. si ei vor sti ce trebuie contabilizat pe venituri.
Pentru corectarea sau anularea înregistrarii unei operatiuni dupa emiterea bonului fiscal utilizatorul întocmeste un dosar care va cuprinde:

a)sesizarea scrisa a persoanei care a efectuat gresit operatiunea, cu precizarea motivatiei de corectare sau de anulare a acesteia, precum si a numarului de ordine al bonului fiscal de corectat, a orei si minutului emiterii acestuia;
b)decizia scrisa de aprobare a corectarii operatiunii gresit efectuate, emisa de directorul financiar-contabil, contabilul-sef sau de alta persoana care raspunde de gestionarea patrimoniului unitatii;
c)copie de pe nota sau notele de receptie si constatare de diferente, întocmite de la ultima inventariere pâna la zi, prin care a fost stabilit pretul cu amanuntul al produsului sau produselor înregistrate gresit în aparatul de marcat electronic fiscal;
d)nota de contabilitate care reflecta operatiunea efectuata.