Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reglare fisa de furnizori-clienti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reglare fisa de furnizori-clienti

cum pot regla fisa de furnizor-client al unei firme X?daca soldul la clienti e cu "-" iar la furnizori e cu "+"
Ii mai dati marfa, pe care nu o va plati, ci se va consuma cu "+" din fisa de furnizor. Se va specifica pe factura plata prin compensare
Te rog, incearca sa fii mai exacta, soldurile de la clienti si furnizori cum sunt debitoare sau creditoare? Pune cele doua conturi exact ca in balanta, intr-un mesaj mai jos.

401-sold final creditor=510
4111-sold final debitor=510
Se intocmeste un Ordin de Compensare. Pe verso OC se trec ambele facturi, atat factura emisa (4111xxxx) cat si factura primita (401xxxx) fiecare cu suma de 510lei.
In baza acestui OC, dupa ce va fi semnat si stampilat de ambele societati, se face inregistrarea in contabilitate 401xxx=4111xxx 510lei si astfef se compenseaza datoria cu creanta.
O zi buna.
mai exista posibilitatea ca fiecare dintre cei doi parteneri sa emita chitanta in aceeasi zi si pe aceeasi suma, unul ca a incasat si celalalt ca a platit, nu toate firmele sunt dispuse sa lucreze cu ordine de compensare.