avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reglare fisa de furnizori-clienti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reglare fisa de furnizori-clienti

cum pot regla fisa de furnizor-client al unei firme X?daca soldul la clienti e cu "-" iar la furnizori e cu "+"
Cel mai recent răspuns: luca_perla , utilizator 09:35, 20 Ianuarie 2010
Ii mai dati marfa, pe care nu o va plati, ci se va consuma cu "+" din fisa de furnizor. Se va specifica pe factura plata prin compensare
Te rog, incearca sa fii mai exacta, soldurile de la clienti si furnizori cum sunt debitoare sau creditoare? Pune cele doua conturi exact ca in balanta, intr-un mesaj mai jos.

401-sold final creditor=510
4111-sold final debitor=510
Se intocmeste un Ordin de Compensare. Pe verso OC se trec ambele facturi, atat factura emisa (4111xxxx) cat si factura primita (401xxxx) fiecare cu suma de 510lei.
In baza acestui OC, dupa ce va fi semnat si stampilat de ambele societati, se face inregistrarea in contabilitate 401xxx=4111xxx 510lei si astfef se compenseaza datoria cu creanta.
O zi buna.
mai exista posibilitatea ca fiecare dintre cei doi parteneri sa emita chitanta in aceeasi zi si pe aceeasi suma, unul ca a incasat si celalalt ca a platit, nu toate firmele sunt dispuse sa lucreze cu ordine de compensare.

Alte discuții în legătură

Inregistrare contabila miutaradu miutaradu in balanta la contul 401 am sold creditor exemplu 100 in fisa analitica cont 401 am 102,21 adica mai mult cu 2,21care provin de la mai multi furnizori (de ... (vezi toată discuția)
Compensare monica1968 monica1968 Buna ziua,a-s fi interesata cum se face o compensare intre 2 soc comerciale si cum se inregistreaza in contabilitate? (vezi toată discuția)
Ref. stingere/compensare a documentelor ce se storneaza Dragos1986 Dragos1986 Am si eu o intrebare si totodata o nelamurire pentru care va rog, daca se poate, sa ma ghidati spre o rezolvare sau cel putin lamurire ... (vezi toată discuția)