Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare contabila

in balanta la contul 401 am sold creditor exemplu 100
in fisa analitica cont 401 am 102,21 adica mai mult cu 2,21care provin de la mai multi furnizori (de exemplu am platit la unul cu 0,50 mai mult la altul ce 0,80 mai mult de genul acesta) la un alt furnizor am de platit 49 lei de foarte mult timp ramas in fisa firma sa desfintat , as vrea sa reglez la decembrie ,am facut nota contabila 401=758 cu suma de 51,21 dar nu imi mai dau egale veniturile cu cheltuielile cu suma de 4,42 va rog ajutati-ma nu-mi dau seama care este cauza
Daca ati platit mai mult cu 0.50, 0.80 soldul acestor furnizori in fisa analitica este debitor
, prin nota contabila 401=758 ati dublat acest sold .
notele contabile trebuie intocmite tinand sema de soldul fiecarui furnizor
-pentru solduri de debit intocmiti 658=401 cu de ex 0.50
-pentru solduri de credit cu valori mici pe care nu le veti mai achita intocmiti 401=758
Carmen Jurubita, Contabil