avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sold debitor 401
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sold debitor 401

buna seara, am preluat o societate care la 2 furnizori au urmatoarele solduri f. extras cont la sf.de an;
1.sold debitor la mine = -226,35 lei s-a platit probabil mai mult s-au nu sa inregistrat o factura la soc. respectiva este sold zero
2. sold debitor la mine = - 284.36 lei cf extras de cont este sold creditor la furnizor cu aceasi suma cum se inregistreaza in contabilitate aceste sume pe 658/758 s-au pe 117 si daca sunt deductibile aceste sume va multumesc
Cel mai recent răspuns: ela david , utilizator 16:52, 25 Februarie 2012
In primul rand prin extrasele de cont se reglementeaza tocmai situatiile in care soldurile difera.
Solicitati o fisa de cont.
Nu prea am inteles cu sold debitor cu minus.Eu inteleg ca ar fi vorba de un sold creditor,iar de rulaj pe 401 nu mai discut.:O
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2012
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Solicitati o fisa de client pentru a va puncta cu furnizorii.Nu puteti face respectivele inregistrari de care ati amintit( #-o) , trebuie sa vedeti concret unde e greseala.Ca idee, nu aveti ce deduce.Nu e vorba de conturi de cheltuieli ci doar de furnizori si casa/banca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare contabila miutaradu miutaradu in balanta la contul 401 am sold creditor exemplu 100 in fisa analitica cont 401 am 102,21 adica mai mult cu 2,21care provin de la mai multi furnizori (de ... (vezi toată discuția)
Cred ca am facut o greseala miraj miraj in urma rezilieri contactului de leasing , mi/a ramas in contul 401 sold neachitat de vreo 3000 lei catre firma de leasing , am luat legatura cu firma si mi/a ... (vezi toată discuția)
Datorii mai vechi de 3 ani felisana felisana Am in soldul contul 462 suma de 80.000 lei. Aceasta datorie dateaza din anul 2004. Aceasta datorie nu mai este exigibila ca au trecut mai mult de 3 ani. ... (vezi toată discuția)