Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sold debitor 401
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sold debitor 401

buna seara, am preluat o societate care la 2 furnizori au urmatoarele solduri f. extras cont la sf.de an;
1.sold debitor la mine = -226,35 lei s-a platit probabil mai mult s-au nu sa inregistrat o factura la soc. respectiva este sold zero
2. sold debitor la mine = - 284.36 lei cf extras de cont este sold creditor la furnizor cu aceasi suma cum se inregistreaza in contabilitate aceste sume pe 658/758 s-au pe 117 si daca sunt deductibile aceste sume va multumesc
In primul rand prin extrasele de cont se reglementeaza tocmai situatiile in care soldurile difera.
Solicitati o fisa de cont.
Nu prea am inteles cu sold debitor cu minus.Eu inteleg ca ar fi vorba de un sold creditor,iar de rulaj pe 401 nu mai discut.:O
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Solicitati o fisa de client pentru a va puncta cu furnizorii.Nu puteti face respectivele inregistrari de care ati amintit( #-o) , trebuie sa vedeti concret unde e greseala.Ca idee, nu aveti ce deduce.Nu e vorba de conturi de cheltuieli ci doar de furnizori si casa/banca.