avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... consum apa pausal in Bucuresti
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

consum apa pausal in Bucuresti

Vara trecuta am facut verificarea metrologica a contoarelor de apa in bloc, dar 5 apartamente au refuzat aceasta verificare si nici nu au montat contoare noi. La sedinta de C.E. s-a hotarat sa fie trecuti pausal pe nr.de persoane, dar parerile asupra consumului maxim de apa calda si rece difera. Unii sustin ca maximul de consum pe cap de locuitor in Bucuresti este de 10 mc.apa rece si 7 mc.apa calda. Cati mc.maxim pot trece la consumul pausal pe nr.de persoana_
Cel mai recent răspuns: adriandanciu90 , utilizator 09:10, 25 Februarie 2014
4. Pentru imobilele cu instalaţii centrale de încălzire a apei (puncte şi centrale termice) în care este inclus şi consumul de apă caldă - 8,4 m3/persoană/ lună.

Pai 5.1 + 3.3 = 8.4

Si daca ne luam dupa Ordinul 343/2010, la art.28(3) in care se spune ca la apartamentele considerate fara contorizare se calculeaza norma de 3,3 mc * numarul de persoane, atunci putem deduce ca din totalul de 8,4 mc total apa/cap de locatar, apa rece ar fi 5,1 mc / cap de locatar. :)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
elga50 a scris:

4. Pentru imobilele cu instalaţii centrale de încălzire a apei (puncte şi centrale termice) în care este inclus şi consumul de apă caldă - 8,4 m3/persoană/ lună.

Pai 5.1 + 3.3 = 8.4

Si daca ne luam dupa Ordinul 343/2010, la art.28(3) in care se spune ca la apartamentele considerate fara contorizare se calculeaza norma de 3,3 mc * numarul de persoane, atunci putem deduce ca din totalul de 8,4 mc total apa/cap de locatar, apa rece ar fi 5,1 mc / cap de locatar. :)


Nu vreau sa fiu carcotas, dar acest total de 8,4 mc de apa/cap de locatar este extras dintr-un barem orientativ si conform ordinului anrsc 343/2010, intradevar apa calda este de 3.3 mc/persoana. Conform aritmeticii si limbii romane inseamna ca pentru apa rece avem un consum
orientativ
de 5,1 mc/persoana, deci la apa rece nu este batut in cuie sa fie asa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata in sistem pausal pentru consumul de apa dirina2 dirina2 Buna seara! Va rog sa-mi spuneti care este actul normativ care legifereaza modalitatea si cantitatea de apa rece platita in sistemul pausal? Reprezentantii ... (vezi toată discuția)
Facturare apa contoare verificate si neverificate metrologic belfegor belfegor La o scara de bloc o parte din proprietari au contoare noi sau verificate metrologic iar alta parte nu.Cum facturez apa potabila si pierderile de apa? (vezi toată discuția)
Imi spuneti, va rog, cat este consumul pausal la apa rece si ... puimicc puimicc Imi spuneti, va rog, cat este consumul pausal la apa rece si apa calda? Imi spuneti, va rog, ce act normativ reglementeaza acest aspect? (vezi toată discuția)