Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale norme de protectie in comert
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

norme de protectie in comert

Am rugamintea de a fi ajutata sa gasesc o baza de elaborare a normelor specifice de SSM in activitatea de comert - produse alimentare si diverse. Va rog sa nu ma trimiteti la legea 319/2006 sau la normele metodologice. Ma intereseaza strict activitatea de comert.
Va multumesc
Ordin 665/10.09.1997 priv aprobarea Normelor specifice de protectie a muncii pt comertul cu ridicata si cu amanuntul (M.O. 272/9.10.97);
H.G. 1051/2006 priv cerintele minime de securitate pt manipularea manuala a maselor care prezinta riscuri pt lucratori, in special de afectiuni dorsolombare (ridicarea lazilor cu produse, de ex);
H.G. 1048/2006 priv cerintele minime de securitate si sanatate pt utilizarea de catre lucratori a echipamentelor individuale la locul de munca;
H.G. 1091/2006 priv cerintele minime de securitate si sanatate pt locul de munca;
OUG 96/2003 aprob prin L. 25/2004 priv prot maternitatii la locul de munca;
OUG 99/2000 aprob prin L. 436/2001 priv masurile ce pot fi aplicate in perioadele cu temp extreme pt protectia pers incadrate in munca;
Legea nr. 53/2003, Codul muncii;
L securit si sanatatii în munca nr. 319/2006 (care, probabil, a "incorporat” unele dintre hot de mai sus?);
Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente si boli profesionale;
HG. nr. 1425/ pentru aprobarea Normelor metod de aplicare a prev L securit si sanat în munca nr. 319/2006;
O.M.- MI nr. 775/98 -pentru aprobarea Normelor Generale de PSI.
Daca nu gasiti pe cineva care sa aiba ceea ce va trebuie veti fi nevoita sa realizati un.... colaj.
Nu stiu cat de folos va sunt aceste acte normative...
Multumesc mult pentru toate informatiile.
Colaj voi face!
Salut
Poate va este de ajutor.
Am gasit o parte din vechile nssm-uri de vanzare pe okazii.ro/carti/pdf.
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, doar ca eu am luat amenda si apoi am cautat sa fac instructiumi de protectia muncii.
Au venit unii la firma la care sa lucrez sa ne tina protectia muncii dar costa prea mult, asa ca am inceput sa fac eu treaba asta.
Am reusit sa fac si evaluarea si instructiuni dupa vechile norme.
Acum ma apuc de partea cu pompierii.
O zi buna
Multumesc pentru informatie. Caut si eu.