Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drepturile pacientului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drepturile pacientului

buna,va rog sa-mi spune-ti daca mama mea are dreptul sa ceara medicului de familie bilet de trimitere la oras in acelasi judet,ea locuind la sat?as mai dori sa stiu daca mama in luna ianuarie a avut bilet de trimitere la boli interne,in luna februarie a avut bilet la cardiologie iar luna aceasta a cerut bilet din nou la boli interne unde a fost si in luna ianuarie si a fost refuzata,de ce?

Pacientul are dreptul sa solicite medicului de familie bilete necesare pentru analize si investigatii de specialitate
Medicul de familie insa ,prin contractul incheiat cu casa de asigurari de sanatate ,conditionat de numarul de pacienti pe care ii are inregistrati ,detine un numar distinct prevazut de eliberare : retete medicamente compensate,gratuite, de bilete de trimitere la tratament si medic de specialitate