Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... primar - condamnat la inchisoare cu suspendare - ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

primar - condamnat la inchisoare cu suspendare - drepturi

Buna seara,

revin si eu cu un subiect (discutat pe forum) dar la care nu imi sunt in clar anumite lucruri.

Problema: Un prima dintr-o comuna a patriei a fost condamnat definitiv si irevocabil (in 12.2010) cu urmatoarea sentinta:

"În baza art. 33 lit. a) şi b) – art. 34 lit. b) C.pen.,
contopeşte pedepsele aplicate inculpatului, urmând ca acesta să execute pedeapsa cea mai grea, de 1 an şi 10 luni închisoare.
În baza art. 71 alin. 2 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a) teza a II-a şi lit. b) C.pen.
În baza art. 81 C.pen. dispune suspendarea
condiţionată a executării pedepsei pe durata prevăzută de art. 82 alin. 1 C.pen., respectiv 3 ani şi 10 luni.
[...]
În baza art. 71 alin 5 C.pen. dispune suspendarea executării
pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a pedepsei principale. "

**

Acum problemele la care am nevoie de ajutor:

1. Functia de primare in exercitare: trebuie suspendat sau nu? Conform Legii 393/28.09.2004 (Statutul alesilor locali), Sectiunea II, Art.15 (2) pct. e) acesta isi pierde mandatul daca are loc "condamnarea, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la o pedeapsă privativă de libertate". Tot in aceasta lege exista si pct. g) care spune "pierderea drepturilor electorale;", acesta neaplicandu-se deoarece pedespele accesorii se suspenda.
--> cum se interpreteaza aceasta decizie coroborata cu legea?!
El inca este in functie si as vrea sa fac o adresa catre Prefectul judetului din care face comuna pentru clarificari dar vreau sa stiu sigur ca nu mai avea voie sa fie in functie.

2. La alegeri are dreptul sa candidete? Stiu ca sentinta ii da voie DAR nu exista o alta lege care sa ii interzica acest lucru daca are o condamnare? Sau primeaza dreptul de a fi ales in fata altor posibile interziceri (gen exista unei condamnari) decat cel de ai fi suspendat dreptul de a fi ales?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

S.P.
Atata vreme cat pedepsele accesorii (care include si restrangerea drepturilor electorale) au fost suspendate inseamna ca poate ocupa functia de primar si poate participa la alegeri. La alegeri se va vedea daca electorii sunt de acord ca primarul lor sa fie un infractor condamnat.
Imi este in neclar Art.15(2) pct. e) din legea 293/28.09.2004 cum se interpreteaza, in cazul suspendarii din functie?

De acord cu dreptul de a candida din nou pentru o noua functie, pe care se pare ca il are.

pai e simplu.
condamnarea la o pedeapsa privativa de libertate presupune condamnarea cu executare insa in cazul primarului la care faceti referire a fost condamnat insa este suspendata executarea pedepsei deci nu e privativa de libertate .
e simplu dar nu asa cum interpretati (n-are logica )...

"pedeapsa privativa de liberatate" reprezinta, in sine, condamnarea persoanei la un numar N de ani/luni de inchisoare.
Executarea sau suspendarea executarii reprezinta modalitatea de aplicare a condamnarii.

Am primit in schimb un raspuns (din alte surse): conform legii (mai sus amintite) daca este condamnat cu suspendare in timpul exercitarii functiei atunci trebuie suspendat de catre prefect in urma unui referat primit de la secretarul institutiei din care face parte primarul respectiv.

Iar pentru a doua nelamurire, da poate candida linistit deoarece dreptul de a fi ales ramane valid odata cu suspendarea executarii pedepsei principale.

S.P.
Primarul se suspenda din functie doar daca este privat de libertate, adica este in arest, inchisoare.

Atata vreme cat primarul are condamnare cu suspendare este liber sa isi exercite atributiile.

Art. 15. - (1) Calitatea de primar încetează la data depunerii jurământului de către noul primar.

(2) Calitatea de primar încetează, de drept, înainte de expirarea duratei normale a mandatului, în următoarele cazuri:

a) demisie;
b) incompatibilitate;
c) schimbarea domiciliului într-o altă unitate administrativ-teritorială;
d) imposibilitatea de a o fi exercitat pe o perioadă mai mare de 6 luni consecutive, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege;
e) condamnarea, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la o pedeapsă privativă de libertate;
f) punerea sub interdicţie judecătorească;
g) pierderea drepturilor electorale;
h) deces.
Art. 16. - (1) În toate cazurile de încetare înainte de termen a mandatului de primar, prefectul emite un ordin prin care constată încetarea mandatului primarului.

Alexandru Munteanu, Avocat