Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 firma infintata in 1999 - adaugare de nou cod caen???
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

firma infintata in 1999 - adaugare de nou cod caen???

Buna seara,
doresc deschiderea unui magazin de haine second hand in cadrul depozitului de constructii al sotului meu.
Afacerea este inceputa in 1999 cu activitate principala 5153-comert cu material lemnos si de constructie, iar actul constitutiv al firmei contine pe langa alte activitati secundare si 5242 - comert cu amanuntul cu imbracaminte.
- pot folosi acest cod 5242 pentru deschiderea magazinului de haine sh?
- trebuie modificat actul constitutiv si codurile caen ce sunt inregistrate in acesta?
- ce implica aceasta modificare de act constitutiv ?(documente, bani)
va multumesc,
astept raspuns
din cele relatate trag concluzia ca nu ati facut recodificare codurilor CAEN( din Rev 1 in Rev 2).
Sfatul meu este sa mergeti la registru cu Certificatul de inmatricualare in original si sa completati si sa depuneti cererea pentu recodificare, o gasiti aici:
[ link extern ]
va costa 65 lei si se rezolva in 3 zile. 5153 se va transforma in 4673
Cand va duceti sa ridicati noul certificat depuneti o cerere de certificat constatator, il gasiti aici:
[ link extern ]
va costa 45 lei eliberat in 30 minute sau 30 lei eliberat in 3 zile.
Cu ajutorul constatatorului va veti actualiza actul constitutiv, adica noile coduri le intrroduceti in act.
Si mare atentie sa aveti codul pt comert autorizat
Codul pretabil pentru vanzarea haine sh este: 4779 - Comert cu amanuntul al bunurilor de ocazie vandute prin magazine.