avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 firma infintata in 1999 - adaugare de nou cod caen???
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

firma infintata in 1999 - adaugare de nou cod caen???

Buna seara,
doresc deschiderea unui magazin de haine second hand in cadrul depozitului de constructii al sotului meu.
Afacerea este inceputa in 1999 cu activitate principala 5153-comert cu material lemnos si de constructie, iar actul constitutiv al firmei contine pe langa alte activitati secundare si 5242 - comert cu amanuntul cu imbracaminte.
- pot folosi acest cod 5242 pentru deschiderea magazinului de haine sh?
- trebuie modificat actul constitutiv si codurile caen ce sunt inregistrate in acesta?
- ce implica aceasta modificare de act constitutiv ?(documente, bani)
va multumesc,
astept raspuns
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 13:49, 11 Martie 2012
din cele relatate trag concluzia ca nu ati facut recodificare codurilor CAEN( din Rev 1 in Rev 2).
Sfatul meu este sa mergeti la registru cu Certificatul de inmatricualare in original si sa completati si sa depuneti cererea pentu recodificare, o gasiti aici:
[ link extern ]
va costa 65 lei si se rezolva in 3 zile. 5153 se va transforma in 4673
Cand va duceti sa ridicati noul certificat depuneti o cerere de certificat constatator, il gasiti aici:
[ link extern ]
va costa 45 lei eliberat in 30 minute sau 30 lei eliberat in 3 zile.
Cu ajutorul constatatorului va veti actualiza actul constitutiv, adica noile coduri le intrroduceti in act.
Si mare atentie sa aveti codul pt comert autorizat
Codul pretabil pentru vanzarea haine sh este: 4779 - Comert cu amanuntul al bunurilor de ocazie vandute prin magazine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen pt comercializarea baututilor racoritoare la sediul societatii . slk268 slk268 Fiind o societate cu domeniu de activitate constructii civile si care desfasoara servicii de spalatorie auto , pentru a comercializa la magazinul din incinta ... (vezi toată discuția)
Schelele metalice- Cristina.P Cristina.P Am si eu cateva intrebari referitor la codul caen. As vrea sa stiu vanzarea si inchirierea de schele metalice in ce cod se incadreaza ? Din pacate doamnele de ... (vezi toată discuția)
Cod caen vanzare haine second hand ralucadan ralucadan Buna ziua, Care este codul caen care trebuie trecut in statut ca si domeniu principal de activitate pentru vanzarea en-gros/cu ridicata a produselor second ... (vezi toată discuția)