Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Intrebare - TVA e eligibil pentru anumite programe?
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Intrebare - TVA e eligibil pentru anumite programe?

Buna ziua sunt administratorul unui SRL-D si va rog sa-mi spuneti daca TVA-UL ieste cheltuiala eligibila si pentru programul pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii tineri . Va multumesc !
Cheltuieli eligibile sunt acele cheltuieli care pot fi co-finantate prin programele de finantare rambursabila sau nerambursabila. Pentru a fi considerate eligibile in contextul proiectului, cheltuielile trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- sa fie necesare pentru desfasurarea proiectului, sa fie prevazute in cadrul contractului de finantare si sa fie in conformitate cu principiile unui management financiar solid;
- sa fie efectiv realizate pe perioada executiei proiectului si sa respecte prevederile din contractul de finantare;
- sa figureze in registrele contabile ale beneficiarului, sa fie identificabile si verificabile si sa fie sustinute de originalele actelor de plata justificative.

Mai multe explicatii gasiti pe www.avocatnet.ro/content/art...
Hotararea Guvernului nr. 1135/09.11.2011 a intrat in vigoare la data de 1 ianuarie 2012, modificand si completand HG nr. 759/2007 privind regulile de eligibilitate a cheltuielilor efectuate in cadrul operatiunilor finantate prin programele operationale.
Potrivit actului normativ, cheltuiala cu taxa pe valoarea adaugata nedeductibila este eligibila pentru toate programele operationale finantate din instrumente structurale si va fi suportata din fondurile UE.
Programul SRL-D este un program national, deci nu se aplica prevederile acestui HG.

Ares-3, moderator
Multumesc mult pentru raspunsuri