Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buletin calcul pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buletin calcul pensie

Am primit decizia de pensionare, pensie de invaliditate.Odata cu aceasta ma asteptam sa primesc si buletinul de calculare a punctajului,.ce trebuie sa fac pentru a primi acest buletin?
Va multumesc
Depuneti o cerere, in acest sens, la Casa Judeteana de Pensii.
Potrivit Ordinului ministrului Muncii nr. 525/11 octombrie 2004, publicat in Monitorul Oficial nr. 955/19.10.2004, buletinul de calcul are trei file – BC1 cuprinde evaluarea pensiei, punctajul mediu anual in plata la data evaluarii si date despre pensia de urmas; BC2 cuprinde date si elemente care au condus la determinarea punctajului mediu anual si a stagiului de cotizare: perioada, salariul, sporuri incluse in salariu, spor vechime, alte sporuri cu caracter permanent, total venit asigurat lunar; BC3 cuprinde punctajul anual, precum si punctajul suplimentar acordat in functie de contributia la fondul pentru pensia suplimentara, in conformitate cu art. 165/Legea 19/2000: perioada de contributie cu 2%, perioada cu contributie cu 3%, perioada pentru contributie cu 5%.
Datele din decizie si cele trei file ale buletinului de calcul se confrunta cu salariile si sporurile trecute in carnetul de munca si din eventualele adeverintele depuse la casa de pensie.
Daca dupa emiterea buletinului de calcul se prezinta acte de natura a modifica punctajul mediu anual, se va emite un nou buletin de calcul cu punctajul revizuit.
Cornel Vasile, Consilier juridic
elis a scris:

Depuneti o cerere, in acest sens, la Casa Judeteana de Pensii.
Potrivit Ordinului ministrului Muncii nr. 525/11 octombrie 2004, publicat in Monitorul Oficial nr. 955/19.10.2004, buletinul de calcul are trei file – BC1 cuprinde evaluarea pensiei, punctajul mediu anual in plata la data evaluarii si date despre pensia de urmas; BC2 cuprinde date si elemente care au condus la determinarea punctajului mediu anual si a stagiului de cotizare: perioada, salariul, sporuri incluse in salariu, spor vechime, alte sporuri cu caracter permanent, total venit asigurat lunar; BC3 cuprinde punctajul anual, precum si punctajul suplimentar acordat in functie de contributia la fondul pentru pensia suplimentara, in conformitate cu art. 165/Legea 19/2000: perioada de contributie cu 2%, perioada cu contributie cu 3%, perioada pentru contributie cu 5%.
Datele din decizie si cele trei file ale buletinului de calcul se confrunta cu salariile si sporurile trecute in carnetul de munca si din eventualele adeverintele depuse la casa de pensie.
Daca dupa emiterea buletinului de calcul se prezinta acte de natura a modifica punctajul mediu anual, se va emite un nou buletin de calcul cu punctajul revizuit.
Va multumesc pentru raspunsul dat. Am depus o astfel de cerere cu numar de inregistrare,functionarul spunindu-mi ca voi primi raspuns in 45 zile. Este corect acest termen?. Inca odata va multumesc.
Da, este corect acest termen.
Potrivit OG nr.27/2002, termenul de rezolvare a unei petitii adresate unei institutii publice este de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, dar daca petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi acest termen cu cel mult 15 zile .... ceea ce cred ca a si facut Casa de Pensii respectiva dandu-va un termen de 45 de zile.