Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inchidere SC
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inchidere SC

Buna ziua. In anul 2009 luna mai am suspendat activitatea unei societati comerciale pe 3 ani. Nu am depus bilant decat in 2010 . Am 3 intrebari la care as avea nevoie de raspuns.
1. Daca nu am mai depus de atunci nici un fel de situatii(am inteles ca sunt obligata chiar daca activitatea SC este suspendata) pot fi amendata sau sa platesc ceva?
2.Cat costa si daca pot inchide SC chiar daca nu au trecut cei 3 ani( mai exact este mai rentabil sa o ichid fara sa o reactivez )?
3. Daca vand SC pot avea vreun fel de probleme (dupa vanzarea ei)daca firma va avea in viitor probleme cu legea sau datorii catre stat si terti?
De la supendare trebuia sa depuneti bilant in fiecare an.
Firma nu se poate inchide.La expirare perioadei de 3ani cereti lichidarea firmei.
Daca nu ati avut regimul derogatoriu aprobat de Administratie trebuia depuse decl.in fiecare trim.
Amenda pentru nedepunere la termne a decl. si situatiilor finaciare
si daca nu depun nici o declaratie nici cand expira perioada de suspendare?