Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,
intrebarile mele sunt urmatoarele : bunurile proprii intra in succesiune daca ma recasatoresc si in ce masura ? Eu am doi copii si doresc ca numai lor sa le ramana bunurile mele dobandite inaintea casatoriei mele cu actualul prieten. Este posibil asta ? Ce trebuie sa fac ?
va multumesc
Da, bunurile proprii intra in succesiunea legala (cea in lipsa unui testament). Asta pentru ca la mostenire se are in vedere relatia de rudenie / sot intre defunct si mostenitori, nu contributia la dobandirea bunurilor.

Excluderea sotului de la mostenirea unor anumite bunuri este posbila prin testament sau doantie, daca nu ii este incalcata rezerva succesorala a sotului supravietuitor.