Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... intrebare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

intrebare

daca am facut o sesizare la ITM ar trebui sa primesc raspuns ? daca da cam ce perioada ?
stie cineva sa miraspunda?

Conform Ordonantei guvernului 27/2002- reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor- publicata in M.Of.84/01.02.2002 art 8, institutia publica are obligatia sa va raspunda in termen de 30 de zile . Acest termen se poate prelungi cu 15 zile in cazul in care problemele cuprinse in petitia dvs necesita o cercetare amanuntita.

"Art. 8
(1)Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.
(2)Pentru soluţionarea petiţiilor transmise, potrivit art. 61, de la alte autorităţi sau instituţii publice, termenul de 30 de zile curge de la data înregistrării petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă.

Art 9
În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul prevăzut la art. 8 cu cel mult 15 zile."
(O.G. 27/2002 a fost completata de Legea 233/2002 - M.Of. 296/30.04.2002)