avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... intrebare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

intrebare

daca am facut o sesizare la ITM ar trebui sa primesc raspuns ? daca da cam ce perioada ?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 12:54, 5 Martie 2012
stie cineva sa miraspunda?

Conform Ordonantei guvernului 27/2002- reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor- publicata in M.Of.84/01.02.2002 art 8, institutia publica are obligatia sa va raspunda in termen de 30 de zile . Acest termen se poate prelungi cu 15 zile in cazul in care problemele cuprinse in petitia dvs necesita o cercetare amanuntita.

"Art. 8
(1)Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.
(2)Pentru soluţionarea petiţiilor transmise, potrivit art. 61, de la alte autorităţi sau instituţii publice, termenul de 30 de zile curge de la data înregistrării petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă.

Art 9
În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul prevăzut la art. 8 cu cel mult 15 zile."
(O.G. 27/2002 a fost completata de Legea 233/2002 - M.Of. 296/30.04.2002)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In cat timp pot primi raspuns? Tarzan2012 Tarzan2012 Care este termenul de zile la un raspuns de catre o institutie? Orice om depune o cerere la o institutie: AJOFM,primarie,judecatorie,politie,etc si i se ... (vezi toată discuția)
Refuz primarie de a elibera o adeverinta Morozan Maria Morozan Maria Buna ziua am solicitat primariei unei localitati sa-mi elibereze o adeverinta , un inscris din care sa rezulte ce impozit am avut de platit si ce penalitati ... (vezi toată discuția)
Institutiile statului in cat timp trebuie sa-ti dea un raspuns la o problema ridicata ? sd sd Am depus la secretariatul scolii unde am catedra, un dosar privind reincadrarea pe post conform Ordinului Ministrului Educatiei, nr. 3235 din 09.02.2010. ... (vezi toată discuția)