avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... valabilitate carte indentitate si iesirea din tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

valabilitate carte indentitate si iesirea din tara

Am o nelamurire..trebuie sa plec din tara iar buletinul mi se expira in 2 luni. Am citit pe un forum ca
Orice act cu care treci granita, indiferent ca este pasaport sau CI, trebuie sa fie valabil inca 6 lui de la data iesirii din tara
..mai este valabila aceasta "lege"? Multumesc
Cel mai recent răspuns: anabcc , utilizator 13:01, 5 Martie 2012
Nu. Daca va intoarceti inainte sa expire, e in regula
Multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

Mai este valabila aceasta lege, astfel incat ar trebui sa va reinoiti CI.
As dori sa imi raspundeti cu un articol din lege privind actele de identitate.
avocatmadalina, argumentati va rog cand contraziceti. Care lege?

anabcc:
- Legea 248/2005 actualizata
- site-ul politiei de frontiera, la

Conditii generale de calatorie in statele membre ale Uniunii Europene, Spatiului Schengen si Spatiului Economic European

Cetatenii romani pot calatori in statele membre ale Uniunii Europene, Spatiului Schengen si Spatiului Economic European, in urmatoarele conditii:
- la trecerea frontierei, prin punctele de trecere deschise traficului international, se legitimeaza cu cartea de identitate sau pasaportul valabile

[ link extern ] /
Ultima modificare: Luni, 5 Martie 2012
Ares-3, moderator

Alte discuții în legătură

Deplasare peste granita cu minor ContSters100701 ContSters100701 Buna ziua. Voi calatori cu un minor in varsta de 14 ani peste granita, intr o tara membra UE. Am acordul celuilalt parinte. Intrebarea mea este, daca ... (vezi toată discuția)
Ma pot deplasa in ungaria cu buletinul expirat? mentionez ca ... Joethereman Joethereman Ma pot deplasa in ungaria cu buletinul expirat? Mentionez ca sunt programat pentru reînnoire. De asemenea, pot veni înapoi? În weekendul următor ... (vezi toată discuția)
Titlu de calatorie emis de ambasada romana Eire Eire imbarcare refuzata datorita titlului de calatorie emis de ambasa considerat invalid.La un moment dat,avind pasaportul expirat am solicitat si primit de la ... (vezi toată discuția)