Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... valabilitate carte indentitate si iesirea din tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

valabilitate carte indentitate si iesirea din tara

Am o nelamurire..trebuie sa plec din tara iar buletinul mi se expira in 2 luni. Am citit pe un forum ca
Orice act cu care treci granita, indiferent ca este pasaport sau CI, trebuie sa fie valabil inca 6 lui de la data iesirii din tara
..mai este valabila aceasta "lege"? Multumesc
Nu. Daca va intoarceti inainte sa expire, e in regula
Multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

Mai este valabila aceasta lege, astfel incat ar trebui sa va reinoiti CI.
As dori sa imi raspundeti cu un articol din lege privind actele de identitate.
avocatmadalina, argumentati va rog cand contraziceti. Care lege?

anabcc:
- Legea 248/2005 actualizata
- site-ul politiei de frontiera, la

Conditii generale de calatorie in statele membre ale Uniunii Europene, Spatiului Schengen si Spatiului Economic European

Cetatenii romani pot calatori in statele membre ale Uniunii Europene, Spatiului Schengen si Spatiului Economic European, in urmatoarele conditii:
- la trecerea frontierei, prin punctele de trecere deschise traficului international, se legitimeaza cu cartea de identitate sau pasaportul valabile

[ link extern ] /
Ares-3, moderator