avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ma pot deplasa in ungaria cu buletinul expirat? ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ma pot deplasa in ungaria cu buletinul expirat? Mentionez ca ...

Ma pot deplasa in ungaria cu buletinul expirat? Mentionez ca sunt programat pentru reînnoire.
De asemenea, pot veni înapoi?
În weekendul următor trebuie să mă văd cu niște rude.
Cel mai recent răspuns: cazimir0prea , utilizator 22:20, 23 Septembrie 2021
incercati cu pasaportul. documentele expirate nu certifica nimic
Cetatenii romani pot calatori in statele membre ale Uniunii Europene în urmatoarele conditii:
1) ...se legitimeaza cu cartea de identitate valabilă...
2) ...

Daca se constata ca nu sunt indeplinite conditiile de iesire din tara, seful punctului de trecere a frontierei dispune intreruperea calatoriei.

Poliția de frontieră: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate carte indentitate si iesirea din tara anabcc anabcc Am o nelamurire..trebuie sa plec din tara iar buletinul mi se expira in 2 luni. Am citit pe un forum ca [quot]Orice act cu care treci granita, indiferent ca ... (vezi toată discuția)
Deplasare peste granita cu minor ContSters100701 ContSters100701 Buna ziua. Voi calatori cu un minor in varsta de 14 ani peste granita, intr o tara membra UE. Am acordul celuilalt parinte. Intrebarea mea este, daca ... (vezi toată discuția)
Scoatere minor din tara c_stefania c_stefania Buna ziua, Am un copil minor pe care il am incredintat printr-o hotarare definitiva si irevocabila, tatal nu are nici un drept. Vrem sa iesim intr-o mica ... (vezi toată discuția)