avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Scoatere minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Scoatere minor din tara

Buna ziua,
Am un copil minor pe care il am incredintat printr-o hotarare definitiva si irevocabila, tatal nu are nici un drept.
Vrem sa iesim intr-o mica vacanta in Ungaria, este suficienta sentinta la vama? Trebuie tradusa?
Iar, cata vreme in Ungaria se poate calatori doar cu cartea de identitate, trebuie sa ii fac micutei pasaport?
Cu multumiri.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 22:15, 29 Iunie 2015
Dacă micuța are buletin, nu îi mai faceți pașaport..e.suficienta hotararea, nu trebuie tradusa.
Micuta are 4 ani, greseala mea ca nu am specificat. Nu poate calatori fara pasaport in Ungaria? Multumesc!
Nu, cu ce act vreți sa calatoreasca dacă nu are pașaport și desigur, nici buletin?
Va trebui sa ii faceți pasaport, altfel ce document de călătorie arătați la trecerea frontierei?
Nu , fara pasaport pentru minora nu puteti iesi din tara.
Art. 30 - legea 248/2005 mod. si compl.
(1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
.............................................................................................
c) minorului care este titular al unui document de calatorie individual ori, dupa caz, al unei carti de identitate si care calatoreste in strainatate impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau ca exercita singur autoritatea parinteasca in temeiul unei hotarari judecatoresti ramase definitiva si irevocabila ori in temeiul unei hotarari judecatoresti ramase definitiva pentru procesele incepute cu data de 15 februarie 2013;
................................................................................................

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! - iesire din tara cu minor, sentinta din 2010 danielafelicia danielafelicia Buna , sunt divortata din 2010 am o fetita de 12 ani data spre crestere si educare cu Sentinta definitiva si irevocabila ( nu avem custodie comuna ) doar tata ... (vezi toată discuția)
Minor sub 14 ani - iesire din tara Marian-Ion Marian-Ion Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o problema: In luna Mai baietelul meu in varsta de 8 ani trebuie sa plece cu scoala de dans in Croatia impreuna cu ... (vezi toată discuția)
Iesirea minorului din tara mish mish Imi puteti spune daca un minor, aflat in ingrijirea mamei(sentinta judecatoreasca in urma divortului), poate iesi din tara(in vacanta) fara acordul scris al ... (vezi toată discuția)