Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ! - iesire din tara cu minor, sentinta din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ! - iesire din tara cu minor, sentinta din 2010

Buna , sunt divortata din 2010 am o fetita de 12 ani data spre crestere si educare cu Sentinta definitiva si irevocabila ( nu avem custodie comuna ) doar tata plateste pensie alimentara .
Intrebarea mea este pot sa parasesc tara fara acordul tatalui ? Pasaportul l-am obtinut fara nici un act de al lui .
Va multumesc !
Da, nu aveti nevoie de acordul tatalui minorei pentru a iesi din tara impreuna cu aceasta.
Aveti nevoie doar sentinta de divort legalizata si pasaport pentru minora ( legea 248/2005 mod. si compl. de legea 175/2013)
Art.30 al.1 lit. c)
„c) minorului care este titular al unui document de calatorie individual ori, dupa caz, al unei carti de identitate si care calatoreste in strainatate impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau ca exercita singur autoritatea parinteasca in temeiul unei hotarari judecatoresti ramase definitiva si irevocabila ori in temeiul unei hotarari judecatoresti ramase definitiva pentru procesele incepute cu data de 15 februarie 2013;
..........................
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc frumos !