Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... decontarea situatiei de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

decontarea situatiei de plata

Buna ziua , lucrez la o firma de constructii si de un an avem o situatie de plata de incasat de la o alta firma . Nu avem contract de executie lucrari cu acea firma deoarece ne-au cerut un contract si a ramas sa-l semneze dupa ce se vor uita peste el. Situatia de plata avem semnata de catre inginerul de santier al lor si confirmata de acesta . Cum putem recupera suma de pe situatia respectiva , daca nu avem contractul la indemana ?
Va multumesc in speranat unui raspuns.:(
In primul rand beneficiarul trebuia sa faca contractul in baza unei oferte din partea executantului.In al doilea rand,conducatorul/seful de santier/responsabilul de lucrare al executantului nu trebuia sa inceapa lucrarile pana nu avea acel contract semnat.
Parerea mea este sa ajungeti pe cale amiabila la un acord scris/semnat de cele doua parti sau sa obtineti acel contract semnat pentru a putea fi facturata situatia de lucrari, si pentru a putea fi platita factura.

Daniela Bolog, Consultant credite si finantari