Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conditii legale pentru montarea unei antene pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conditii legale pentru montarea unei antene pentru internet.

Buna ziua. Aş dori să ştiu ce paşi trebuie făcuţi pentru a împiedica montarea unor antene de internet pe acoperişul blocului. Sunt proprietarul unui apartament de la ultimul etaj şi nu mi-am exprimat exprimat acordul pentru montarea acestor antene. Nu ştiu dacă mai este obligatoriu acordul proprietarilor de la ultimul etaj.
Vă multumesc.
Acoperisul imobilului este parte comuna iar utilizarea partii comune se poate realiza numai cu acordul asociatiei de proprietari,in conformitate cu dispozitiile art 11 din L nr 230/2007
Concret care este motivul pentru care sunteti impotriva montarii antenelor ?
Din cunostintele mele sunt persoane care doresc demontarea acestor antene datorita radiatiilor pe care le emit. Sa revenim insa, daca se poate, la intrebarea mea initiala, respectiv conditii pentru a impiedica montarea acestora.
Antenele de internet reprezinta simpli receptori si nu prezinta nocivitatea sustinuta si probata pentru antenele GSM-sunt total distincte componentele tehnice
Este adevarat pentru antenele de telefonie mobila,instantele de judeacata au pronuntat hotarari de dezafectare de pe imobile de locuit din aproprierea spitalelor scolilor,
gradinite,etc
Referitor la problema cu care va confruntati, problema este dificil de rezolvat, iar legislatia este neclara.
Teoretic, ar trebui acordul proprietarilor "simpli" (51%) si acordul tuturor proprietarilor direct vizati - deci nu doar cei de la ultimul etaj,
Puteti face o plangere la Primaria de care tineti, sa cereti prezentarea autorizatiei de constructie a respectivei antene - in SCRIS.
Mai mult, aratati ca va opuneti personal la montarea antenei, cu copie dupa actele de identitate sau ce acte aveti (care sa arate cat de aproape sunteti de antena respectiva, chiar daca este pe terasa scarii vecine ..
Cereti Primariei sa constate ilegalitatea amplasarii acelei antene si sa ia masurile legale necesare.
Solicitati raspuns scris de la Primarie in termenul legal.
La fel, puteti formula o plangere scrisa si la Garda de Mediu si ANCOM, autoritatea de reglementare in comunicatii.
Ca ultima masura, este posibil sa actionati in instanta operatorul/administratorul antenei
... va luptati cu morile de vant...
daca s-au montat in urma unei hotarari in adunarea generala, nu prea aveti ce sa faceti, fi-ti sigura ca acele antene au toate avizele de constructie, montare, functionare, de la toate institutille din Romania... ca de aia traim in Romania...