Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somajul tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somajul tehnic

Este legala trimiterea unor angajati cu C.M. pe perioada nelimitata in somaj tehnic pt.1,2 sau 3 zile /luna ,in fapt ei fiind prezenti(si desfasurand activitate normala)la serviciu? Pe baza carei legi?
Notiunea exacta este "intreruperea sau reducerea temporara a activitatii" conform art. 52(1) litera "c" din Codul Muncii, iar in coroborare cu art. 53 salariatii nu lucreaza ci sunt la dispozitia angajatorului, pentru o eventuala reluare a activitatii si in plus au dreptul la plata a 75% din salariul de baza.
"Art. 52. - (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în următoarele situaţii: ... c) în cazul întreruperii sau reducerii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare; ..."
"Art. 53. - (1) Pe durata reducerii şi/sau a întreruperii temporare a activităţii, salariaţii implicaţi în activitatea redusă sau întreruptă, care nu mai desfăşoară activitate, beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 52 alin. (3).
(2) Pe durata reducerii şi/sau a întreruperii temporare prevăzute la alin. (1), salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii. "

Cu toate acestea situatia prezentata de dvs. , in conditiile in care salariatii desfasoara activitate normala, nu este de aceasta speta.

@ teodoradi

Legala este trimiterea in somaj tehnic . insa perioada nu poate fi nedeterminata intrucat asa cum se prevede in Codul Muncii este vorba despre o întrerupere sau reducere temporara a activităţii.

Prezenta la serviciu a salariatilor pe durata somajului tehnic constituie o incalcare a legislatiei munci si care incumba posibilitatea sanctionarii angajatorului ..