Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sesizare catre administrator/presedinte bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sesizare catre administrator/presedinte bloc

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot face o sesizare oficiala catre administratorul scarii sau presedintele blocului, in care sa-i aduc la cunostina faptul ca sunt deranjat de vecinii de deasupra in mod repetat, tarziu in noapte.
Echipajul de la sectie m-a intrebat daca administratorul stie, insa eu am replicat ca nu il intereseaza. Eu as vrea sa fac ceva oficial, sa nu mai spuna ca nu stie nimic de sesizarile mele.

Cum as putea proceda?
Conform norme in vigoare administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei de proprietari cu autoritatea si limita de competenta de executie a hotararilor adunarii generale a memebrilor proprietari,a deciziilor dispuse de presedinte si comitetul executiv
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia,care detine autoritatea sa defasoare demersurile si actiunile in interesul general al proprietarilor
Pentru solutionarea neajunsurilor cu care va confruntati sesizati oficial presedintele de asociatie de proprietari
Daca intampinati dezinteres sau refuz de solutionare din partea presedintelui de asociatie sunteti indreptatit a sesiza oficial serviciul de specialitate din primarie
Multumesc pentru raspuns.
Care este calea oficiala pentru sesizarea presedintelui de bloc?
Redactati sesizare/adresa presedintelui de asociatie in 2 ex ,unul dintre acestea fie,il inregistrati la a sociatia de proprietari,fie il depuneti presedintelui sub semnatura de primire,fie il comunicati acestuia prin posta cu mandat de confirmare
La admin puteti reclama numai defectiuni la partile comune. Daca faceti reclam la presedinte nu se poate rezolva mare lucru (eventual o intarziere a rezolvari - 10 zile -pana raspunde pres.) nu are nici o putere de constrangere a locatarilor (numai o discutie de la om la om ), de aceia reclamati la politia de proximitate iar daca nu se rezolva sunati la 112 im momentul zgomotului puternic.
Nici administratorul, nici presedintele asociatiei nu au atributii pentru rezolvarea problemelor intre vecini.
Singura care va poate oarecum rezolva problema este politia. Nu-i lasati pe politisti sa va "abureasca" cu implicarea administratorului sau a presedintelui pentru ca asta este o fuga de raspundere.
Numai politia poate rezolva ceva prin aplicarea de amenzi.