Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sesizare catre administrator/presedinte bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sesizare catre administrator/presedinte bloc

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot face o sesizare oficiala catre administratorul scarii sau presedintele blocului, in care sa-i aduc la cunostina faptul ca sunt deranjat de vecinii de deasupra in mod repetat, tarziu in noapte.
Echipajul de la sectie m-a intrebat daca administratorul stie, insa eu am replicat ca nu il intereseaza. Eu as vrea sa fac ceva oficial, sa nu mai spuna ca nu stie nimic de sesizarile mele.

Cum as putea proceda?
Multumesc frumos pt raspunsuri.
La 112 nu sun, deoarece nu reprezinta o urgenta, s-ar putea sa-mi iau eu amenda. Iar cu sectia de politie nu rezolvi mare lucru.
Se pare ca romanul stie numai de frica bataii, insa nu sunt adeptul acestei modalitati.

sanda64 a scris:

La admin puteti reclama numai defectiuni la partile comune. Daca faceti reclam la presedinte nu se poate rezolva mare lucru (eventual o intarziere a rezolvari - 10 zile -pana raspunde pres.) nu are nici o putere de constrangere a locatarilor (numai o discutie de la om la om ), de aceia reclamati la politia de proximitate iar daca nu se rezolva sunati la 112 im momentul zgomotului puternic.

Am reclamat o ghena infecta de 4ani Nimic expun CAZ ghena interioara de bloc cu tubulatura veche și infecta, focar de infecție, miros, gândaci, cine o închide??!!! U vor toți sa scape de ea.. (unii chiar sunt inconștienți de mizeria care i pândește sub ei) Cine poate sa facă ceva, în afara de acel tabel nominal care e în zadar, dacă nu toți își dau semnăturile pt a fi inchisa(desființată) Politia poate sa intervină daca aceasta periclitează viata unor locatari?!!!!.. Ex. miroase urat, gândaci, rozătoare. Exista dovezi. SA NU UITAM CA, ROZĂTOARELE SUNT PURTĂTOARE DE CORONAVIRUSI,.. Așadar e focar de infecție, lucru care se pune în pericol viata celor mai afectați de aceasta camera de la parterul blocului. Menționez ca exista alta ghena în afara blocului, amenajata corespunzator, Atat timp cât se menține un focar, aceasta ghena de interior cu tubulatura veche și împuțită, rupta și vai dea nu mai e conform normelor și trebuie ÎNCHISĂ?! DE CE E LEGEA AMBIGUA??! DE CE SA NU SE ÎNCHIDĂ, poate 2, 6, 9 dintre locatari vor sa stea cu ea împuțită asa, și nu semnează, adică nu sunt de acord, asta înseamnă că din cauza la câteva semnături care nu se dau (din rea-credință, din prostie, și inconștiență ca e focarul sub ei) sa se zadarniceasca Închidere acesteia??! În astfel de situații cine poate lua masuri de închidere DSP? Garda de mediu sau se trăiește asa în continuare, cu miros de gunoi pe scara de bloc cu gândaci,doar pt ca unii nu sunt de acord sau nu se implica, nu înțeleg situația grava data. Legea spune ca treb găsit soluții pt fiecare locatar sa convietuiasca normal.. Nu unii cu aer curat, și alții cu gunoiul la geam. Nu e corect, deci ce e de făcut. Situații sunt mii în tara, grave.. Și se lovesc de aceleași probleme, (nu vor toți, c asa e la noi pe la unii, și parca din egoism și lene nu ies afara sa și ducă gunoiul, nu sunt conștienți ca și sub ei e mizerie, nu doar et 1 sau parterul, scara e a tuturor și trebuie sa respire toți aer curat... Am expus o problema parca fără sfârșit, pe cine întreb spune doar de acele semnături 50+1 a locatarilor, dar ce e de făcut când nu se poate cu aceste semnături și situația devine grava, de nesuportat. Sunt care arunca și n jur, tocmai datorita faptului ca e urat și asa e romanul needucat, unde vede gunoi mai pune și el peste... Deci ajung la concluzia ca tot un control.. trebuie sa rezolve problema...și decisa situația. De reparatii nu poate fi vorba 1. nu se va face în veci, pt ca a fost și am propus. 2.mereu va fi la fel, și fiind în spațiu la vedere, arata groaznic 3. la noi nu se respecta curățenia, (dovada aruncarea gunoiul aiurea,neconform legii, chiar și sticle, borcane, cartoane, seringi, deci deșeuri periculoase, care sunt interzise prin lege, nu mai spun de alte mizerii) Deci sg soluție e eliminarea problemei..., nici amenda n ar fi o soluție, ca n ai sa plătești amenda la nesfârșit, ci TB închisă, ÎNCHISĂ, LACĂT PE USA! CU INTERZISUL ARUNCĂRII PE TUBULATURA ȘI DUS GUNOIUL LA GHENA EXTERIOARA AMENAJATA CORESPUNZATOR, astfel nu mai sunt necazuri! Mai sunt blocuri de 8-10 etaje fără ghene le astea și bravo lor. Dar cine sa nteleaga, te lovești de oameni care nu le pasa si M zbat sg sa nteleaga toată lumea ca e boală sigura sa trăiești cu ghena sub bloc.... Va rog un sfat ce soluții ar mai fi pentru închiderea acestei ghene int.
Thinina, utilizator
As dori sa ridic o problema cumva în același context. Cum pot sensibiliza Asociația de Proprietari sa înceapă acțiuni de realibilitare a unui imobil , ex reparație acoperiș, Situația cred că este ff des întâlnită mai ales că impactul este pe locatarii etajelor superioare .Multumes
Va trebui să vă adresați înscris președintelui de asociație pentru reparație și să cereți un proces verbal de constatare in care să se precizeze și termenul de reparație , . In cazul in care nu se respectă termenul in baza p.v. intocmit puteți să-i acționați in Instanță Asociația
Aveți un model de adresare va rog?

ynocentta a scris:

Redactati sesizare/adresa presedintelui de asociatie in 2 ex ,unul dintre acestea fie,il inregistrati la a sociatia de proprietari,fie il depuneti presedintelui sub semnatura de primire,fie il comunicati acestuia prin posta cu mandat de confirmare