Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de furnizare gaze
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de furnizare gaze

Buna ziua, ati citit contractul trimis de furnizorul de gaze?
]Art. 3 (3) Neachitarea facturii reprezentând contravaloarea serviciului de furnizare a gazelor naturale, în termen de 15 zile de la data scadenţei atrage perceperea de majorări de întârziere, conform prevederilor din condiţiile-standard; nivelul majorării de întârziere este egal cu nivelul majorării de întârziere datorat pentru neplata la termen a obligaţiilor către bugetul de stat, stabilit în condiţiile precizate de Codul de procedură fiscală."
Majorari la nivelul nivelul majorării de întârziere datorat pentru neplata la termen a obligaţiilor către bugetul de stat?
Eu nu sunt de acord cu asta si nici nu pot face modificari in acest contract e unilateral asta e il semnezi nu comentezi. Ce se poate face?
Plus ca la art 3 ali 1 este prevazut pretul care nu este completat, semnezi in alb :
"(1) Preţul final reglementat pentru furnizarea gazelor naturale este de ……. lei/MWh, respectiv .......... lei/MWh (cu TVA), aprobat conform reglementărilor în vigoare prin ordin al preşedintelui Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei, corespunzător categoriei ……. în care consumatorul este încadrat şi nu include accize." E legal acest contract?
Cred ca este vorba de [editat], nu? Referitor la scadenta, mie chiar mi se pare o scadenta de foarte mult bun simt. Ei acorda o scadenta de 30 de zile de la data emiterii facturii, iar penalitatile din contract se refera la inca 15 zile dupa data scadentei. Total 45 zile ptr plata unei facturi fara majorari de intarziere.

[Editat - este interzisa postarea denumirilor de societati indiferent de context. Va multumim]

Lucian Huzum, Consilier juridic