Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Practicarea profesiei de mediator
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Practicarea profesiei de mediator

Buna seara! Am terminat Facultatea de Drept anul trecut si as dori sa stiu mai multe despre profesia de mediator. Este vreo scoala in acest sens sau trebuie facute anumite cursuri? unde m-as putea angaja ? poate intrebarile mele nu par foarte pertinente, insa nu stiu nimic legat de acest subiect. Va multumesc anticipat!
Da, trebuie sa urmati niste cursuri pt a dobandi calitatea de mediator autorizat , gasiti mai multe detalii pe site-urile de specialitate.
Calina Sorescu, Mediator
Profesia de mediator nu presupune angajare, nu vă garantează nimeni veniturile, tot ceea ce veţi câştiga va fi pe cont propriu din contractele pe care le veţi încheia cu viitorii clienţi. Presupune cursuri, ulterior plătiţi taxe ptr autorizare, vă trebuie un sediu ptr cabinet, şi aşa porniţi. Cât veţi câştiga depinde de hazard şi de dorinţa dv.stră de muncă.
Raspuns la intrebarile dumneavoastra gasiti in Legea 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, pe site-ul Consiliului de mediere www.cmediere.ro, precum si pe alte site-uri si blog-uri de specialitate.
O zi placuta!
Pentru informatii corecte trebuie sa apelati la legislatia aferenta acestei profesii. In acest sens va pot indruma catre site-ul - [ link extern ] .
Calina Sorescu, Mediator