Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere, profesia de mediator
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere, profesia de mediator

In ce conditii pot deveni mediator?Care sunt etapele si conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc pentru a putea deschide un cabinet de mediere?Este necesar sa am studii juridice sau pot deschide cabinet de mediator cu un partener avocat?
Dani@, utilizator
"Poate deveni mediator persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are capacitate deplină de exerciţiu;
b) are studii superioare;
c) are o vechime în muncă de cel puţin 3 ani;
d) este aptă, din punct de vedere medical, pentru exercitarea acestei activităţi;
e) se bucura de o buna reputatie si nu a fost condamnata definitiv pentru savarsirea unei infractiuni de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
f) a absolvit cursurile pentru formarea mediatorilor, în condiţiile legii, sau un program postuniversitar de nivel master în domeniu, acreditate conform legii şi avizate de Consiliul de mediere;
g) a fost autorizată ca mediator, în condiţiile prezentei legi."

Nu aveti nevoie de studii juridice, doar superioare. Primul pas este parcurgerea unui program de formare initiala autorizat de Consiliul de mediere. Ulterior solicitati autorizarea intr-una dintre formele de exercitare a profesiei permise. Gasiti mai multe pe pagina web a Consiliului de mediere: www.cmediere.ro.

Nu se pot deschide cabinete asociate cu alte profesii. Formele de desfasurare a activitatii de mediator sunt prevazute la art 22 Lg 192/2006.
ART. 22
(1) Mediatorii îşi pot desfăşura activitatea în cadrul unei societăţi civile profesionale, al unui birou în care pot funcţiona unul sau mai mulţi mediatori asociaţi, cu personalul auxiliar corespunzător, sau în cadrul unei organizaţii neguvernamentale, cu respectarea condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Mediatorul sau mediatorii asociaţi, titulari ai unui birou, pot angaja traducători, jurişti, alt personal de specialitate, precum şi personal administrativ şi de serviciu necesar activităţii de mediere.
(3) În exercitarea profesiei, mediatorii autorizaţi pot fi angajaţi cu contract individual de muncă numai în cadrul formelor prevăzute la art. 22 alin. (1).

Daca nu aveti studii juridice puteti angaja un jurist, sau puteti incheia un contract de asistenta juridica cu un avocat, alt avocat decat cel care va reprezenta in instanta clienti de-ai dvs.