avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Magazin alimentar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Magazin alimentar

1.Daca am o firma de comert, am voie sa fac promotii in care ofer (gratuit) bilete la teatru si cinema? Fac comert cu alimente.

2. Am voie sa fac promotii prin care clientii sa primeasca produse (gratuit) de la magazinele din jur? De exemplu, eu sa fac o intelegere cu un magazin alaturat si clientul meu sa mearga cu bonul de casa acolo. Iar acolo sa primeasca ceva gratuit sau cu pret redus, asta dupa ce am rezolvat in prealabil cu patronul de acolo.

3. Intr-un magazin alimentar, ce documente trebuie sa am tot timpul in incinta respectiva?

4. Trebuie sa depun incasarile (de peste zi) la banca? Pana la suma de bani nu sunt obligat sa fac asta?

5.
Cel mai recent răspuns: George Moraru , Consultant fiscal 12:04, 7 Martie 2012
1. Da.
2.Daca este un contract legal de ce nu?
3.Nir-uri, registrul de casa si evident toate autorizatiile.
4.Nu este obligatoriu, dar ceea ce aveti scriptic in registrul de casa trebuie sa existe si faptic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate i.i florin_magdici florin_magdici Buna, Am cateva nelamuriri cu privire la preluarea unei I. I caen-comert prod alimentare si nealimentare, tigari, tutun pe scurt un chiosc de cartier Din ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala tavinel tavinel buna ziua.am si eu o intrebare. la o intreprindere individuala se face receptia marfii dupa factura sau doar registrul de incasari si plati? (vezi toată discuția)
Contabilitate asociatie familiala vasilelacramioara vasilelacramioara am infiintat o asociatie familiala si va intreb ce documente contabile trebuie sa intocmesc am un magazin (vezi toată discuția)