Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Magazin alimentar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Magazin alimentar

1.Daca am o firma de comert, am voie sa fac promotii in care ofer (gratuit) bilete la teatru si cinema? Fac comert cu alimente.

2. Am voie sa fac promotii prin care clientii sa primeasca produse (gratuit) de la magazinele din jur? De exemplu, eu sa fac o intelegere cu un magazin alaturat si clientul meu sa mearga cu bonul de casa acolo. Iar acolo sa primeasca ceva gratuit sau cu pret redus, asta dupa ce am rezolvat in prealabil cu patronul de acolo.

3. Intr-un magazin alimentar, ce documente trebuie sa am tot timpul in incinta respectiva?

4. Trebuie sa depun incasarile (de peste zi) la banca? Pana la suma de bani nu sunt obligat sa fac asta?

5.
1. Da.
2.Daca este un contract legal de ce nu?
3.Nir-uri, registrul de casa si evident toate autorizatiile.
4.Nu este obligatoriu, dar ceea ce aveti scriptic in registrul de casa trebuie sa existe si faptic.