Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ORE SUPLIMENTARE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ORE SUPLIMENTARE

Ora suplimentara in cursul saptamanii se plateste 175%sau 75%
La primele 2 ore suplimentare lucrate in cursul saptamanii se plateste un SPOR de ore suplimentare de 75%.
Ex,: daca sunteti platit pe ora cu 100 lei. Pentru ora suplimentara veti primi un spor de 75 lei. Costul total al orei lucrate suplimentar este de 175 lei.
Pe fluturas veti avea evidentiate totalul orelor lucrate in luna si separat sporul.
Ex.: daca intr-o luna aveti lucrate 2 ore din care 1 ora este platita normal si 1 ora suplimentar , iar costul orei este de 100 lei ,pe fluturas va apare:
Total ore lucrate 2 ore 200 lei
Ore suplimentare 75 lei
Total 275 lei

Si nu cum va asteptati sa apara :
Ore lucrate 1 ore 100 lei
Ore suplimentare 175 lei
Total 275 lei

Este acelasi lucru , numai ca se evidentiaza pe stat sporul orei suplimentare , nu costul ei.