Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cerere de incadrare in grad de invaliditate respinsa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cerere de incadrare in grad de invaliditate respinsa

Buna ziua,
Eu am efectuat un transplant renal in luna iunie 2011,si dupa 272 zile de concediu medical am intocmit un dosar pentru Comisia de expertiza in vederea pensionarii de invaliditate temporara.
Medicul de la comisie dupa ce mi-a calculat rata de filtrare glomerulara mi-a zis ca nu pot beneficia de pensie conform legii.Mentionez ca am 30 ani vechime in munca si posed si certificat de incadrare in grad de handicap grav.
E posibil asa ceva?
Imi pare rau, insa nu poate nimeni sa raspunda la intrebarea dvs. pe un forum. Incadrarea in grad de invaliditate este de competenta exclusiva a medicului expert al asigurarilor sociale.
Gabriela Pintea, Consilier juridic