Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Suspendare activitate firma
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Suspendare activitate firma

In cazul suspendarii activitatii firmei mai era valabil ,,impozitul forfetar,,?Multumesc!
Nu, impozitul forfetar nu se aplica firmelor cu activitatea suspendata.
Nu datorau impozit minim:
-societăţile aflate în inactivitate temporară înscrisă în Registrul Comerţului, de la data când societatea înregistrează la ORC cererea de înscriere de menţiuni.
Pentru această categorie impozitul minim se calculează pentru perioada cuprinsă între începutul anului şi data când societatea înregistrează la ORC cererea de înscriere de menţiuni. Dacă perioada de inactivitate temporară încetează în cursul anului, contribuabilii calculează impozitul minim de la data încetării inactivităţii temporare, corespunzător cu perioada din an rămasă până la 31 decembrie;
- societăţile care la data de 1 mai 2009 se aflau în inactivitate temporară şi aceasta încetează în cursul anului 2009, pentru perioada aferentă de la încetarea inactivităţiipână la 31 decembrie 2009