Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... ce pot face daca asiguratorul RCA nu imi plateste ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

ce pot face daca asiguratorul RCA nu imi plateste dauna?

in ziua de 06.01.2012,fiind la volanul autoturismului marca AUDI din anul 1988, cu numarul de inmatriculare BC 31 MTC, in timp ce asteptam la semafor din BULEVARDUL INDEPENDENTEI IASI, pentru a trece pietonii, am fost lovit din spate de un alt autoturism marca MERCEDES BENZ din anul 2004 cu numarul de inmatriculare IS 09 ARC. am mers ambii soferi implicati la centrul de daune unde avea RCA vinovatul, adica la ASTRA, si am facut constatarea amiabila, acesta recunoscand ca e vinovat. la o ora si jumatate aproximativ, am mers cu inspectorul de daune la locul accidentului si a facut poze. domnul inspector a deschis dosar de dauna NR. IS1012DA000064. IN urma devizului de calcul facut intr'un service autorizat recomandat de cei de la ASTRA, a reiesit ca reparatiile sunt in valoare de 12679.51 lei. in momentul in care cei de la ASTRA au primit devizul de calcul, m'au chemat si m'au instiintat ca valoarea reparatiei depaseste valoarea masinii (evaluata de ASTRA la 9200 lei), si ca imi dau dauna totala, urmand ca iei sa opreasca 25% din valoarea masinii = epava, si sa imi dea 6900 lei mie. am semnat cateva hartii cum ca am luat la cunostinta si sunt de acord. La o saptamana dupa semnarea documentelor, am fost informat in scris ca dosarul meu intra in cercetari fara a'mi prezenta si un motiv. dupa 2 luni de zile de la accident, am fost informat telefonic, ca mi'a fost respins dosarul de dauna pe motiv ca masinile nu au fost implicate in acelasi accident. dar am 50 de fotografii care arata urme de pe o masina pe alta. mai precizez ca sunt si incadrat intr'un GRAD DE HANDICAP
Solicitati expertiza tehnica
sa solicit expertiza tehnica in instanta? sau...