Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rate banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rate banci

am mai multe credite,dintre care la unele nu am mai platit de mai bine de 3 ani.in continuare ma suna firmele de recuparare la care bancile le-au vandut creantele.in mod normal nu ar trebui sa se prescrie acele sume daca eu din 2008-2009 nu am mai facut nici o plata catre ei?cine se ocupa de prescrierea datoriilor?as dorii sa aflu si eu mai multe detalii daca se poate.va multumesc
Raportat la situatia dvs., prescriptia este o sanctiune de drept civil care intervine in defavoarea creditorului care timp de 3 ani nu face nimic pentru recuperarea creantei sale. Notificarea, somarea, cesionarea creantei sunt in cazul dvs. actiuni care intrerup cursul prescriptiei deoarece sunt in scopul recuperarii creantei.
In cazul dvs. nu se pune problema prescriptiei decat dupa ce trec 3 ani de la ultima notificare, somatie (verbala sau scrisa) etc.
Sunteti sigur ca notificarera intrerupe termenul de prescriptie?
Da, absolut sigur. Art. 2537 Cod civil prevede un astfel de caz al intreruperii prescriptiei - pct. 4 "prin orice act prin care cel in folosul caruia curge prescriptia este pus in intarziere".
De altfel, asa cum am spus, prescriptia este o sanctiune de drept civil impotriva pasivitatii creditorului in exercitarea dreptului la actiune pentru recuperarea creantei sale.
eu scrisori acasa nu am mai primit de foarte multa vreme,numa ca ma suna aproape zilnic.am mai bine de 3 ani de cand eu nu am mai platit nici un leu?nu se prescrie datoria?
Calculati termenul de prescriptie de la momentul, data, cand ati fost notificata ultima oara, adica cand creditorul poate sa dovedeasca ca v-a notificat. In privinta notificarilor prin telefon daca face proba si este admisa de instanta adio prescriptie.