avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rate banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rate banci

am mai multe credite,dintre care la unele nu am mai platit de mai bine de 3 ani.in continuare ma suna firmele de recuparare la care bancile le-au vandut creantele.in mod normal nu ar trebui sa se prescrie acele sume daca eu din 2008-2009 nu am mai facut nici o plata catre ei?cine se ocupa de prescrierea datoriilor?as dorii sa aflu si eu mai multe detalii daca se poate.va multumesc
Cel mai recent răspuns: ancaoanaa , utilizator 15:25, 24 Martie 2012
aproape zilnic suna cei de la firmele de recuperatorii.in jedecata nu mau dat inca.desi au trecut mai bine de 3 ani de cand nu am mai platit nimic
Din ceea ce spuneti dvs. este putin suspecta situatia ca nu v-au actionat in instanta. Exista probabilitatea ca si ei sa fie constienti ca datoria s-a prescris si incearca pe sa va determine sa platiti de buna voie.
Sfatul meu este ca atunci cand vor formula actiune in instanta sau vor trece la executare silita sa atacati pe motiv de prescriptie. Atunci vor trebuie sa faca dovada faptului ca prescriptia a fost intrerupta de o actiune a creditorului.
buna seara.chiar astazi am primit iara un tel de la firma de recuperare si ma instintau iara ca am o restanta de 2500lei,iar creditul meu a fost facut pentru suma de 5000lei si nu le-am mai platit din 2009.eu din 2009 de cand nu am mai platit nici un leu.datoria se prescrie decand eu nu am mai platit la banca sau decand banca le-a vandut firmei de recuperare creantele?pentru ca cei de la firma de recuperare mi-au spus ca ei au cumparat creantele de la banca anul trecut in noiembrie?este posibil asa ceva,sau este doar o minciuna de a celor de la firma de recuperare sa ma preseze sa le platesc?
lucian huzum a scris:

Raportat la situatia dvs., prescriptia este o sanctiune de drept civil care intervine in defavoarea creditorului care timp de 3 ani nu face nimic pentru recuperarea creantei sale. Notificarea, somarea, cesionarea creantei sunt in cazul dvs. actiuni care intrerup cursul prescriptiei deoarece sunt in scopul recuperarii creantei.
In cazul dvs. nu se pune problema prescriptiei decat dupa ce trec 3 ani de la ultima notificare, somatie (verbala sau scrisa) etc.



notificarea, somarea, cesionarea creantei nu constituie acte de executare si nici de recunoastere... acestea doua, executarea si recunoasterea, sunt singurele modalitati de a modifica termenul de prescriptie a datoriei debitorului.

www.avocatnet.ro/content/art...
notificarea sau citatia trebuie sa vina din partea bancii sau a firmei de recuperare?de la banca eu nu am mai primit absolut nici o scrisoare sau vreun telefon.iar de la cei de la firma de recuperari numa telefoane.daca eu din luna februarie nu am mai platit nici un leu la rata nu ar trebui sa se prescrie datoria?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credite neachitate- probleme cu o firma de recuperari ancaoanaa ancaoanaa buna seara.am 3 credite cu buletinul,dintre care 2 sunt carduri de credit.am ramas fara servici in anul 2009 si de atunci nu am mai reusit sa achit absolut ... (vezi toată discuția)
Executare silita credit bancar cu ipoteca dragosverban dragosverban Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca pot invoca prescriptia datoriei la banca daca nu am mai platit un credit cu ipoteca(apartament) in urmatoarele conditii ... (vezi toată discuția)
Nelamurire- prescriptie ContSters98165 ContSters98165 buna ziua. in 2003 am facut un imprumut la banca pe numele meu insa banii i-a folosit prietenul meu. A platit o parte din ei pana la inceputul lui 2004 si ... (vezi toată discuția)