Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune

salutare. pot sa-i dau sanctiune (de ex. 10% pe 3 luni) unui angajat care in delegatie fiind, dar in afara orelor de program (seara pe la 22) a avut un comportament neadecvat?
nu cred ca puteti sa-i dati vreo sanctiune!!!Doar daca sunteti Politia:D
Daca fapta sa este cuprinsa in Regulamentul intern al unitatii puteti sa-l sanctionati.
În legislaţia muncii nu există o definiţie a răspunderii disciplinare, drept urmare se acceptă în mod unanim că răspunderea disciplinară intervine în cazurile în care un salariat săvârşeşte cu vinovăţie o abatere disciplinară.
Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

Prin urmare, numai daca in regulamentul intern al societatii aveti trecut asa ceva il puteti sanctiona, altfel nu.
Va multumesc pentru raspunsuri.